Sonda

Czy uważa Pan/Pani, że dialog społeczny pomaga w prowadzeniu działalności gospodarczej?

Newsletter

Zapisując się do naszego newslettera otrzymasz zawsze świeże informacje.

BCC poleca: „Przeciw empatii. Argumenty za racjonalnym współczuciem”

08.06.17

 

Większość z nas – chyba - uważa empatię za potężna siłę, która działa na rzecz dobra i przemiany moralnej. Jeśli nie jest się empatycznym, nie można być dobrym. Ale czy tak jest zawsze i czy wszyscy podzielają tę opinię? Okazuje się, że nie…

Czym jest empatia? Czy może mieć na nas zły wpływ? Co może wynikać z jej nadmiaru? I co jeśli nie empatia? - na te i inne pytania odpowiada w swojej książce, wydanej w Polsce przez "Wydawnictwo Charaktery", Paul Bloom, profesor psychologii na Yale University.

„Przeciw empatii. Argumenty za racjonalnym współczuciem” – jak wyjaśnia autor, to nie jest atak na empatię. Autor przedstawia argumenty na rzecz świadomej refleksji, że powinniśmy jednak posługiwać się głową, a nie sercem. Nie jest to pogląd popularny, choć o tym, że na empatii nie można polegać pisało wielu autorów.

Paul Bloom uważa, że empatia emocjonalna (w odróżnieniu od poznawczej) przynosi więcej złego niż dobrego. Odbiera trzeźwość oceny sytuacji, skłania do podejmowania działań niesprawiedliwych i okrutnych, koncentruje uwagę na szczegółach, a nie na całościowym obrazie. W książce wyjaśnia dlaczego wybiera empatię poznawczą.

„Przeciw empatii. Argumenty za racjonalnym współczuciem” – to sześć rozdziałów i dwa interludia. Warto zaryzykować i dowiedzieć się, dlaczego autor występuje przeciwko empatii i dlaczego może ona prowadzić nawet do przemocy.

Ocena:
1 2 3 4 5