Sonda

Czy uważa Pan/Pani, że dialog społeczny pomaga w prowadzeniu działalności gospodarczej?

Newsletter

Zapisując się do naszego newslettera otrzymasz zawsze świeże informacje.

Teofrasty wręczone!

13.10.17

informacja prasowa

Małgorzata Dragan odbiera nagrodę z rąk red. Białka, fot. Magdalena Szymanek
Małgorzata Dragan odbiera nagrodę z rąk red. Białka, fot. Magdalena Szymanek
prof. Philip Zimbardo, fot. Magdalena Szymanek
prof. Philip Zimbardo, fot. Magdalena Szymanek

Nagroda Teofrasta, której patronuje między innymi Business Centre Club, została ustanowiona i jest przyznawana przez redakcję magazynu „Charaktery”. W tym roku za najlepszą książkę psychologiczną została uznana książka: „Problemowe picie alkoholu przez młode kobiety. Rola niekorzystnych doświadczeń i samoregulacji emocji” napisana przez Małgorzatę Dragan.

Nagrodę Specjalną – Teofrast Superstar otrzymał prof. Philip Zimbardo.

 Już po raz dziewiąty „Charaktery” wyróżniły książki psychologiczne polskich autorów. Ogłoszenie wyników miało miejsce podczas gali, która odbyła się 12 października w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie. Uroczystość była prawdziwym świętem polskiej książki psychologicznej, w którym uczestniczyli najwybitniejsi polscy psychologowie oraz Czytelnicy i Przyjaciele „Charakterów”.  Wyłonienie nominacji do Nagrody powierzono Konsylium Doktorów, złożone z pracujących naukowo psychologów młodszego pokolenia. W tym roku w Konsylium zasiadali: dr hab. Michał Harciarek, dr Aleksandra Błachnio, dr Aneta Przepiórka, dr Katarzyna Sekścińska, dr Agata Sobków, dr Małgorzata Szcześniak, dr Michał Ziarko. Do tegorocznej edycji Nagrody 16  wydawców zgłosiło 39 książek. Nagrodę w kategorii najlepsza polska książka psychologiczna przypadła Małgorzacie Dragan za książkę „Problemowe picie alkoholu przez młode kobiety. Rola niekorzystnych doświadczeń i samoregulacji emocji” (Wydawnictwo Naukowe Scholar). To bardzo ważna książka, bo picie młodych kobiet jest trudnym problemem.  Kiedyś ten problem był marginalizowany nawet przez profesjonalistów. Dziś poświęca mu się coraz więcej uwagi również dzięki takim książkom, jak książka dr Małgorzaty Dragan – tak w laudacji o nagrodzonej książce powiedziała dr Ewa Woydyłło.

Nagrodę Specjalną Teofrast Superstar otrzymał znakomity amerykański psycholog prof. Philip Zimbardo za wkład w rozwój światowej i wspieranie polskiej psychologii oraz tropienie mechanizmów zła i wyzwalania dobra. Profesor Philip Zimbardo przyjął nagrodę z ogromnym wzruszeniem. W przemówieniu wspominał całą swoją drogę życiową i naukową. Zawsze zależało mi na tym, żeby wiedza psychologiczna służyła zmianie społecznej i pomagała ulepszać świat, relacje osobiste, biznesowe, codzienne życie - podsumował prof. Zimbardo.

W kategorii najlepszej książki popularnonaukowej Nagrody Teofrasta w tym roku nie przyznano. Członkowie Konsylium albo wstrzymali się od głosu, nie znajdując wśród książek popularnonaukowych pozycji, która ich zdaniem, zasługiwałaby na nagrodę, albo wskazywali różne książki.

Tegoroczną uroczystość wręczenia nagród uświetnił występ jednego z najwybitniejszych kontratenorów polskich Michała Sławeckiego przy akompaniamencie Joanny Wicherek. Patronat honorowy nad Nagrodą Teofrasta objął prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Jerzy Duszyński, a prtnerami wydarzenia byli: Wydział Psychologiczny Uniwersytetu Warszawskiego, Wyższa Szkoła Europejska im. Ks. Jóżefa Tischnera, Business Center Club, Quad Graphics, Leipa Polska.

Ocena:
1 2 3 4 5