Sonda

Czy uważa Pan/Pani, że dialog społeczny pomaga w prowadzeniu działalności gospodarczej?

Newsletter

Zapisując się do naszego newslettera otrzymasz zawsze świeże informacje.

O pracach Klubu, reformie SN i formule Konwentu

11.10.17

 

Posiedzenie Konwentu BCC, fot. M. Szymanek
Posiedzenie Konwentu BCC, fot. M. Szymanek
Posiedzenie Konwentu BCC, fot. M. Szymanek
Posiedzenie Konwentu BCC, fot. M. Szymanek
Posiedzenie Konwentu BCC, fot. M. Szymanek
Posiedzenie Konwentu BCC, fot. M. Szymanek

Gościem Konwentu BCC był Marek Goliszewski, prezes BCC, który omówił bieżące prace Klubu. Członkowie Konwentu dyskutowali również o propozycji tzw. reformy Sądu Najwyższego i o tym, jaki może mieć wpływ na sytuację przedsiębiorców. Zajęli się także formułą w jakiej powinien działać Konwent w nowoczesnej organizacji. Posiedzenie prowadziła Bożena Skibicka, członkini Konwentu.

Marek Goliszewski przypomniał, że BCC walczy o „Konstytucję Biznesu”, którą premier Mateusz Morawiecki zapowiedział rok temu w Rzeszowie. Jednak tego pakietu kluczowych dla przedsiębiorców ustaw wciąż nie ma. Członkowie BCC sygnalizują, że zatrzymywany jest zwrot podatku VAT, co w efekcie powoduje, że firmy tracą płynność finansową. Kolejną ważną sprawą są kontrole w firmach. Interwencji w tym obszarze jest sporo – jak mówił prezes BCC. By przygotować firmy i ich pracowników do kontroli, Klub proponuje szereg spotkań i szkoleń. Poważnym problemem, sygnalizowanym również na Radzie Dialogu Społecznego, jest brak pracowników. W ciągu ostatniego 1,5 roku „wyparowało” z rynku 144 tys. ludzi, a liczba ta będzie rosła. Przedsiębiorcy, by zatrzymać zatrudnionych, będą zmuszeni podnosić płace. To z kolei może oznaczać ograniczenie wydatków na inwestycje w firmach. Do tego poziom inwestycji prywatnych spadł jak nigdy dotąd o 11%, inwestycje publiczne to dzisiaj tylko 4% PKB. Rodzą się też pytania jak to np. skąd państwo weźmie pieniądze na realizację wszystkich obietnic za 2-3 lata? Czy od przedsiębiorców? Musimy się do tego przygotować – mówił Marek Goliszewski.

Wspomniał również o planowanym spotkaniu z Jerzym Meysztowiczem, przewodniczącym Komisji Gospodarki i Rozwoju Sejmu RP, na którym mają być omawiane najważniejsze szanse i zagrożenia dla przedsiębiorców związane z tym, co się obecnie dzieje w gospodarce i ustawodawstwie. Prezes BCC poinformował również o uruchomieniu TV BCC, które ma być kanałem do przedstawiania opinii Klubu.

Członkowie Konwentu podzielili się też opiniami na temat propozycji tzw. reformy Sądu Najwyższego i tego, jaki może mieć wpływ na sytuację przedsiębiorców. Do tematu wprowadzenie zrobiła członkini Konwentu Kaja Kwaśniewska. Dyskutowano również o tym, w jakiej formule powinien działać Konwent w nowoczesnej organizacji.

Ocena:
1 2 3 4 5