Sonda

Czy uważa Pan/Pani, że dialog społeczny pomaga w prowadzeniu działalności gospodarczej?

Newsletter

Zapisując się do naszego newslettera otrzymasz zawsze świeże informacje.

Wielka Gala Liderów Polskiego Biznesu 2017 – finał konkursu Lider Polskiego Biznesu

21.01.17

 

Goście i laureaci Wielkiej Gali Liderów Polskiego Biznesu, fot. Cezary Piwowarski
Goście i laureaci Wielkiej Gali Liderów Polskiego Biznesu, fot. Cezary Piwowarski
Nagrodę Specjalną BCC dla Angeli Merkel odebrał ambasador Republiki Federalnej Niemiec w Polsce Rolf Nikel, fot. Ryszard Baranowski
Nagrodę Specjalną BCC dla Angeli Merkel odebrał ambasador Republiki Federalnej Niemiec w Polsce Rolf Nikel, fot. Ryszard Baranowski
Laureaci Medalu Solidarności Społecznej: prezes Krzysztof Pruszyński, siostra Małgorzata Chmielewska, prezes Beata Drzazga, prezes Marcin Stan. fot. Cezary Piwowarski
Laureaci Medalu Solidarności Społecznej: prezes Krzysztof Pruszyński, siostra Małgorzata Chmielewska, prezes Beata Drzazga, prezes Marcin Stan. fot. Cezary Piwowarski
Tribute to Sinatra w wykonaniu Mateusza Krautwursta, fot. Ryszard Baranowski
Tribute to Sinatra w wykonaniu Mateusza Krautwursta, fot. Ryszard Baranowski

W Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie Business Centre Club nagrodził najlepszych polskich przedsiębiorców. Nagrodami Specjalnymi uhonorowano w tym roku papieża Franciszka i kanclerz Niemiec Angelę Merkel.

Jury konkursu Lider Polskiego Biznesu Złotymi Statuetkami uhonorowało 11 firm i ich prezesów, do nagrody nominowane były 23 przedsiębiorstwa. Diamenty do Złotych Statuetek otrzymali laureaci z lat poprzednich, którzy utrzymali bądź wzmocnili pozycje swoich firm na rynku. Kanclerz Loży Gdańskiej Maciej Dobrzyniecki został nagrodzony Diamentem do Złotej Statuetki BCC za 20-letnią realizację misji BCC w regionie gdańskim. Nagrody dla najlepszych wręczali m.in. sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Jerzy Kwieciński i poseł do Parlamentu Europejskiego Janusz Lewandowski (listy nagrodzonych w załącznikach poniżej). Uroczystość prowadzili Serafina Ogończyk-Mąkowska i Grzegorz Miśtal. Z koncertem galowym Tribute to Sinatra wystąpił Mateusz Krautwurst.

Na scenie Teatru Wielkiego przedsiębiorców i ich znamienitych gości witał prezes BCC Marek Goliszewski. W swoim wystąpieniu powiedział m.in.: W rozmowie z przemysłowcami włoskimi papież Franciszek zdefiniował pojęcie „przedsiębiorców sprawiedliwych”. To ludzie - powiedział - którzy inwestują i ryzykują swoje pomysły i pieniądze, by wciągnąć innych do działania. W Polsce 2 miliony przedsiębiorców co roku inwestuje ponad 130 mld, zł angażując 6 mln osób. 2 razy więcej niż sektor publiczny. (…) Sytuacje kryzysowe - apeluje Papież - są ciężką próbą dla przedsiębiorców i ich nadziei. Nie można zostawić ich w potrzebie. Nadzieje i potrzeby polskich przedsiębiorców ulokowane są w zwiększeniu przez rząd ich poczucia bezpieczeństwa, wolności gospodarowania i godności. To wartości systemu rynkowego. System rynkowy jest systemem pełnym wad. Ale lepszego ludzkość nie wymyśliła. (…)
W proteście przeciwko centralizmowi i brukselskiej biurokracji, część Europejczyków ucieka w populizm, nacjonalizm i narodowe uprzedzenia. To światowy zakręt. PiS wprowadziło do życia publicznego nowe, rewolucyjne często standardy i zasady. Jedni Polacy są „za”, inni „przeciw”. Sprężyna konfrontacji napina się. (…) Dla pracy i pensji niezbędny jest rozejm w politycznym boksie. Przed katastrofą smoleńską nad taką umową pracowaliśmy z prezydentem Kaczyńskim. Później z prezydentem Komorowskim. W tym kierunku znowelizujmy Radę Dialogu Społecznego - pole dla rozejmu. Dla dialogu, jaki widzimy w Niemczech, jaki prowadzi kanclerz Angela Merkel. Jerzy Andrzejewski i Andrzej Wajda w „Popiele i diamencie” pytali: „Czy popiół tylko zostanie i zamęt / Co idzie w przepaść z burzą, / Czy na dnie popiołu zostanie Gwiaździsty dyjament Wiekuistego zwycięstwa zaranie?” Dzisiaj my o to pytamy. Wierzmy, że pozostanie diament (pełen tekst wystąpienia w załączniku poniżej).

Osoby zaangażowane w działania społeczne i wspierające ideę odpowiedzialności społecznej biznesu nagradzane są w czasie Gali Medalem Solidarności Społecznej. Medal z rąk przewodniczącego Rady Głównej BCC i ks. bp Piotra Jareckiego otrzymali: siostra Małgorzata Chmielewska, prezes Beata Drzazga, prezes Krzysztof Pruszyński, prezes Marcin Stan.

W październiku ubiegłego roku w Watykanie prezes BCC Marek Goliszewski wręczył papieżowi Franciszkowi Złotą Statuetkę BCC za wskazywanie roli, jaką odgrywają dziś, w niespokojnych czasach, przedsiębiorcy, którzy nie poddali się władzy pieniądza, ale traktują go jako narzędzie służące ludziom. Wojciech Warski przewodniczący Konwentu BCC odczytał przesłanie papieża Franciszka, które przekazał w związku z przyznaną nagrodą oraz dzisiejszą uroczystością. Papież życzył polskim przedsiębiorcom, aby ich zaangażowanie zawodowe przyniosło oczekiwane efekty materialne dla dobra ich samych, ich rodzin i społeczności, a równocześnie było wkładem w budowanie lepszego świata.

Kolejną Laureatką Nagrody Specjalnej BCC została kanclerz Angela Merkel, która otrzymała Złotą Statuetkę BCC za intensywny rozwój polsko-niemieckich stosunków gospodarczych, handlowych i sąsiedzkich oraz stworzenie klimatu przychylności ze strony najwyższych władz Niemiec. Laudację na jej cześć wygłosił profesor Jerzy Buzek. Nagrodę w imieniu Laureatki odebrał Jego Ekscelencja Rolf Nikel Ambasador Republiki Federalnej Niemiec.
W przesłaniu z okazji wręczenia Złotej Statuetki Business Centre Club Angela Merkel napisała m.in.: "Składam najserdeczniejsze podziękowania za przyznanie mi Złotej Statuetki Business Centre Club. To wyróżnienie postrzegam także jako wyraz uznania dla wszystkich tych, którzy w minionych dziesięcioleciach angażowali się na rzecz niemiecko-polskiego porozumienia, którzy je pielęgnują, kształtują i wypełniają życiem. Takie szerokie zaangażowanie na różnych szczeblach zasługuje na uhonorowanie".

W czasie koktajlu w foyer odbył się m.in. pokaz mody Van Graaf, aukcja dzieł sztuki BCC, pokaz mody Miss Egzotica. Swoją działalność zaprezentowały: Fundacja Dzieciom Zdążyć z Pomocą, Pallotyńska Fundacja Misyjna SALVATI.PL, Stowarzyszenie Pacjent Polski.

Ocena:
1 2 3 4 5