Szkoła Wajdy powstała w Warszawie z inicjatywy Andrzeja Wajdy i Wojciecha Marczewskiego, którzy zaoferowali unikalne na skalę europejską programy łączące edukację z produkcją dla profesjonalistów filmowych. W 2011 roku, kontynuując misję Szkoły, Wajda i Marczewski powołali studio produkcyjne - Wajda Studio, które poszukuje interesujących projektów fabuł, dokumentów i krótkich metraży poruszających współczesne tematy. Stawia na współpracę międzynarodową i koprodukcje. Wyróżnia się opieką artystyczną najlepszych polskich i europejskich twórców oraz naciskiem na development. Oferuje script doctoring oraz produkcję krótkich fabuł i dokumentów w ramach programu 30 minut i Pierwszy Dokument.  

Szkoła Wajdy i Wajda Studio prowadzą szereg programów poświęconych profesjonalnej edukacji filmowej, w tym EKRAN+ Międzynarodowy Program dla Profesjonalistów Filmowych, Program Dokumentalny DOK PRO, Program Fabularny STUDIO PRÓB, Program Scenariuszowy SCRIPT i DEVELOPMENT KREATYWNY dla Producentów Filmowych. Szkoła Wajdy prowadzi także program stworzony dla licealistów i studentów pierwszych lat studiów PRZEDSZKOLE FILMOWE, a także program internetowy ON-LINE KAMERA. Szkoła razem z festiwalem Netia Off Camera współorganizuje konkurs SCRIPT PRO – kontynuację dobrze znanego konkursu Hartley-Merrill, którego głównym zadaniem jest wspieranie scenarzystów na początku kariery.

W dorobku Wajda Studio jest ponad 80 filmów dokumentalnych i fabularnych i ponad 200 etiud. Ponadto, pokazy i nagrody na największych festiwalach, w tym na Berlinale, w San Sebastian, Karlovych Varach, na Hot Docs, IDFA i DOK Leipzig oraz nominacje do Europejskiej Nagrody Filmowej i Oscara. Samo Studio (pod poprzednią nazwą: Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy) zostało dwa razy nagrodzone jako Najlepszy Producent Dokumentów i Krótkich Metraży na Krakowskim Festiwalu Filmowym w 2008 r. i 2010 r..  

Wajda Studio jest m.in. koproducentem filmu „Chrzest” Marcina Wrony (premiera międzynarodowa MFF Toronto 2010), czy irlandzko-polskiej koprodukcji „Sanctuary“ w reżyserii Nory McGettigan. W roku 2013 Studio wyprodukowało dokument "Joanna" w reżyserii Anety Kopacz, który stał się jednym z najczęściej nagradzanych polskich dokumentów ostatnich lat, a w 2015 roku otrzymał nominację do Oskara w kategorii Najlepszy Dokument Krótkometrażowy.  W 2015 roku premierę miał pełnometrażowy debiut fabularny „Performer“ w reżyserii Macieja Sobieszczańskiego i Łukasza Rondudy, nagrodzonay statuetką THINK: FILM AWARD na 65. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. W roku 2016 Wajda Studio, w koprodukcji z Otter Films i HBO Europe, wyprodukowało film „Komunia” w reżyserii Anny Zameckiej – pełnometrażowy debiut dokumentalny, który otrzymał nagrodę Polskie Orły 2017 w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny, a na jesieni 2016 roku pojawił się w regularnej dystrybucji kinowej prowadzonej przez Aurora Films.


Zostań mecenasem 15-lecia SZKOŁY WAJDY

i wspieraj nowoczesną edukację filmową!    

 

W roku 2017 swoje 15-lecie obchodzi Szkoła Wajdy. Jej misją jest nowoczesna edukacja filmowa oraz wsparcie utalentowanych twórców, którzy stanowić będą przyszłość polskiego kina. W związku z tym zapraszamy do współpracy wszystkich inwestorów oraz marki chcące zostać mecenasem naszego Jubileuszu. Nasza działalność polega przede wszystkim na umożliwieniu absolwentom filmowych szkół wyższych doskonalenia umiejętności zawodowych pod kierunkiem wybitnych autorów tak polskiej, jak i światowej kinematografii.

W ramach obchodów 15-lecia naszej Szkoły planujemy między innymi:

  • dystrybucję okolicznościowych publikacji,
  • wydanie boxu z najlepszymi filmami zrealizowanymi w Szkole,
  • dystrybucję edukacyjną fragmentów zarejestrowanych wykładów samego Mistrza – Andrzeja Wajdy.  

 

Ponadto, chcemy zorganizować specjalny masterclass z udziałem byłych uczniów Szkoły – w tym przede wszystkim tych, którzy odnieśli międzynarodowy sukces. Jubileusz to jednak nie tylko okazja do świętowania. Niezmiennie, korzystając z tej okazji, chcemy rozpowszechniać nasz sposób edukacji, szczególnie obejmujący w swoim zakresie ideę DEVELOPMENTU KREATYWNEGO.  

Dlatego też partnerom, którzy podejmą się mecenatu obchodów 15-lecia Szkoły Wajdy oraz wesprą edukację jej słuchaczy zapewniamy ekspozycję ich marek podczas najważniejszych polskich i międzynarodowych wydarzeń kulturalnych, w tym wielu festiwali filmowych. Ponadto, deklarujemy zamieszczenie informacji na temat naszych kontrahentów we wszystkich materiałach promocyjnych przygotowanych na potrzeby międzynarodowych, jak i lokalnych wydarzeń jubileuszowych, w tym ekspozycję logotypów w materiałach drukowanych oraz cyfrowych.  Nie wykluczamy również informowania o wsparciu danej marki w trakcie udzielania wywiadów polskim i zagranicznym mediom. Poza tym, nasze specjalne podziękowania, z umieszczaniem logotypu zainteresowanego podmiotu, znajdą się w napisach końcowych produkcji, realizowanych w tym czasie przez Wajda Studio. Tym bardziej serdecznie zapraszamy do wspólnego uczestnictwa w obchodach Szkoły Wajdy!

 

 

Kontakt:

  • Agnieszka Rostropowicz-Rutkowska
  • arostropowicz@wajdaschool.pl
  • tel. +48 500 248 514
  • skype: Wajda School&Studio