Listopadowy spacer Loży Warszawskiej BCC po Starych Powązkach

07.11.2022

Kiedy 4 listopada 1790 r. zakładano cmentarz za okopami dawnej Warszawy, zapewne nikt nie przypuszczał, że stanie się on narodową nekropolią i pomnikiem historii Warszawy. Powstanie nekropolii było związane z wyprowadzaniem cmentarzy z miast i lokowaniem ich poza granicami i wałami miejskimi.

Prawie równo 232 lata później członkowie Loży Warszawskiej Business Centre Club odwiedzili ten panteon narodowej historii, który dobitnie przypomina nam, że ważne jest nie tylko to, dokąd idziemy, ale też skąd przychodzimy.

Stare Powązki to nie tylko miejsce spoczynku ponad miliona mieszkańców Warszawy, lecz także przestrzeń-świadectwo dawnej architektury, rzeźby, obyczajowości, mody, a nawet języka, o czym świadczą zachowane epitafia. Warszawska nekropolia zachwyca klasycystycznymi sarkofagami, historyzującymi kaplicami, geniuszami śmierci i aniołami zmartwychwstania. Wszystkiemu towarzyszy bogata symbolika. Stare Powązki to, jak mówił Jerzy Waldorff, największa galeria sztuki warszawskiej, w której każde pokolenie artystów zostawiło swój ślad – mówi nasz przewodnik po Starych Powązkach, historyk i varsavianista Adrian Sobieszczański.

 

Podczas tego refleksyjnego spaceru odwiedziliśmy nagrobki wielu wybitnych postaci, które zapisały się w historii Warszawy i Polski. Na Starych Powązkach nagrobki wybitnych artystów, polityków czy wojskowych sąsiadują z miejscami spoczynku czołowych polskich przedsiębiorców, którzy na stałe zapisali się na kartach historii polskiego przemysłu i którzy byli ojcami rewolucji przemysłowej na ziemiach polskich.

Dość by przytoczyć takich prominentnych przedstawicieli ludzi interesu jak Juljan Fraget – fabrykant wyrobów platerowanych, rodzina Fukierów – kupców warszawskich, spokrewnionych z augsburskimi Fuggerami, właścicielami najstarszej i najsłynniejszej winnicy przy Rynku Starego Miasta w Warszawie czy spoczywający w monumentalnym żeliwnym nagrobku Stanisław Lilpop – pionier uprzemysłowienia w Królestwie Polskim oraz założyciel Fabryki Budowy Maszyn i Odlewów Evans, Lilpop et Comp.

Za wspólny historyczny, jesienny spacer serdecznie dziękujemy uczestnikom: Wojciech Gilewski, Teresa Górecka (LogosTour), Adrianna Kilińska (Engave), Katarzyna Lorenc (BizYou), Edyta Michalak (LogosTour), Robert Okulski (Okulscy Księgowość), Marzena Piotrowicz (Bial-Mich), Witold Świątkowski (Andra), Michał Tabor (Meditest), Elżbieta i Andrzej Zecer (A-Z Color), Marek Zieliński (KIKB), Dominik Żochowski (Engave). Specjalne podziękowania składamy Adrianowi Sobieszczańskiemu, który poprowadził nas w tą refleksyjną podróż po historii Warszawy.

 

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL