Najlepsi w Małopolsce








30.06.2016

W Domu Polonii w Krakowie odbyło się uroczyste spotkanie członków Loży Małopolskiej, którego gośćmi byli: Janusz Kasprzyk – dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie, Emil Chojnacki – wicedyrektor Izby Skarbowej w Krakowie oraz naczelnicy Urzędów Skarbowych z Małopolski.

Kanclerz Marek Piwowarczyk przywitał wszystkich przybyłych, a w szczególności gości spotkania, a następnie wręczył Medale Europejskie wyróżnionym firmom członkowskim Loży. Medale odebrali: Wiesław Niedziela – prezes Przedsiębiorstwa Inżynieryjnych Robót Kolejowych TOR-KRAK sp. z o.o. i Wiesław Nowak – prezes ZUE SA.

Spotkanie Loży połączone było z zakończeniem konkursu Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy. Kanclerz podkreślił, że konkurs jest organizowany od 14 lat. Przypomniał również jego ideę, a więc zachęcanie przedsiębiorców do rzetelnego wywiązywania się z obowiązków podatkowych względem państwa, budowanie przyjaznej atmosfery współpracy pomiędzy administracją podatkową a przedsiębiorcami oraz wyróżnianie i wzmacnianie najlepszych Urzędów Skarbowych. Przybliżył również procedurę wyłaniania zwycięskich placówek oraz wskazał najważniejsze kwestie, na które zwracali uwagę przedsiębiorcy w przesyłanych ankietach konkursowych, tj.: konieczność zwiększenia liczby szkoleń, poszerzenie doradztwa w zakresie działalności gospodarczej, konieczność zwiększenia kadr oraz wydłużenie godzin pracy urzędów.

Następnie odbyło się wręczenie dyplomów naczelnikom wyróżnionych Urzędów Skarbowych. Nagrody z rąk kanclerza otrzymali: Beata Kaczmarczyk-Filipek – naczelnik Urzędu Skarbowego w Wieliczce, Dariusz Gryglik – naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków – Nowa Huta oraz Wojciech Zastawniak – naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków – Stare Miasto.

Janusz Kasprzyk mówił o szarej strefie oraz reformach dokonujących się w administracji podatkowej. Podkreślił, że szara strefa jest jednym z głównych problemów polskiej gospodarki i niesie ze sobą wiele negatywnych konsekwencji, m.in. zaburza działanie wolnej konkurencji, skutkuje niższymi wpływami do budżetu państwa, produkty wytwarzane w tej części gospodarki mają często obniżoną jakość, a pracownicy zatrudniani „na czarno” pozbawieni są podstawowych świadczeń. Dyrektor Izby Skarbowej zaznaczył, że celem państwa jest przyspieszenie i zwiększenie efektywności działań administracji podatkowej i wskazał najważniejsze, które zostały podjęte w tym kierunku, m.in.: reforma przepisów podatkowych, wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego, wprowadzenie w trzech branżach metody odwróconego podatku VAT, tworzenie lokalnych, regionalnych i krajowych planów działania, większa koordynacja działania służb, weryfikacja podmiotów nowo rejestrowanych, wprowadzenie usługi weryfikacji statusu podatnika czy też uruchomienie Krajowego Telefonu Interwencyjnego. Zwiększono również liczbę spotkań przedsiębiorców z Urzędami Skarbowymi w celu budowania atmosfery partnerstwa i współpracy. Na koniec podkreślił, że pobór podatków w Polsce, w porównaniu z innymi krajami europejskimi o podobnym poziomie rozwoju gospodarczego, jest znacznie droższy i mniej sprawny. Celem państwa w tym zakresie jest optymalizacja poboru danin publicznych tak, aby działania te były tańsze i bardziej skuteczne.

Emil Chojnacki przedstawił najważniejsze kazusy ukazujące błędy przedsiębiorców-podatników. Poruszył kwestię otrzymania udziałów w spółce w zamian za darowanie długów, co przez urzędy skarbowe traktowane jest jako wkład niepieniężny. Podkreślił, że przy podejmowaniu decyzji biznesowych trzeba brać pod uwagę przede wszystkim ich skutki podatkowe. Omówił również kwestię wnoszenia do spółek komandytowo-akcyjnych majątku trwałego i wynikających z tego dylematów związanych z naliczeniem podatku. Na koniec przedstawił sprawę nieuczciwych kontrahentów i działania przedsiębiorcy w tzw. „dobrej wierze”. Przytoczył kilka najważniejszych działań, których spełnienie będzie świadczyło o tzw. „dobrej wierze” mimo nieświadomej współpracy z nieuczciwym kontrahentem. Do działań tych należy m.in. dokładna weryfikacja potencjalnego kontrahenta za pomocną np. Krajowego Rejestru Sądowego czy też ustalenie jego siedziby (czy nie jest to „wirtualne biuro”).

W czasie dyskusji poruszono kwestie dotyczące wprowadzenia Jednolitego Pliku Kontrolnego, statusu realizacji projektu związanego z utworzeniem centralnych urzędów skarbowych oraz planowanych działań związanych z weryfikacją, za pomocą systemów elektronicznych, nielegalnych produkcji wyrobów obłożonych akcyzą z uwagi na duże wpływu do budżetu z poboru tego podatku.

Najlepsi urzędnicy skarbowi w Małopolsce z władzami Loży, fot. archiwum

Najlepsi urzędnicy skarbowi w Małopolsce z władzami Loży, fot. archiwum

Przedsiębiorcy z Loży Małopolskiej w trakcie dyskusji, fot. archiwum

Przedsiębiorcy z Loży Małopolskiej w trakcie dyskusji, fot. archiwum

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL