Polski Ład – wyzwania i szanse dla pracodawców inwestujących w badania i rozwój

13.04.2022

12 kwietnia w siedzibie Business Centre Club odbyło się spotkanie z ekspertami Ayming Polska zatytułowane: „Polski Ład – wyzwania i szanse dla pracodawców inwestujących w badania i rozwój”.

Jako paneliści wystąpili: Magdalena Burzyńska, dyrektor zarządzająca Ayming Polska, Izabela Diana Jaszczołt, Dyrektor Rozwoju Biznesu oraz Tomasz Stańczyk, ekspert Ayming i BCC w zakresie finansowania innowacji i ulg proinnowacyjnych.

Od nowego roku przedsiębiorcy w Polsce zmagają się z ogromną podwyżką kosztów operacyjnych (wysoka inflacja, drożejący kredyt, wzrost cen gazu, energii i ropy) oraz ze zmianami podatkowymi wynikającymi z Polskiego Ładu, które oznaczają wyższe obciążenia finansowe. Ale Polski Ład przynosi też dobre wiadomości, szczególnie dla firm inwestujących w działania badawczo-rozwojowe.

– Skupiamy się na trudnych kwestiach makroekonomicznych, na które nie mamy wpływu, jak inflacja, pandemia, wojna, a zapominamy albo nie zdajemy sobie sprawy z możliwości, które są na wyciągnięcie ręki. Chodzi przede wszystkim o uatrakcyjnienie ulgi na badania i rozwój oraz wprowadzenie nowych mechanizmów wspierających innowacyjność rodzimych firm, m.in. ulgi na robotyzację czy na innowacyjnych pracowników – skomentowała Magdalena Burzyńska.

 

Goście przedstawili, co zmieniło się w obszarze finansowania innowacji w związku z wprowadzeniem Polskiego Ładu i jak pracodawcy mogą na tym zyskać. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że najjaśniejszym punktem Polskiego Ładu jest fakt, że różne ulgi proinnowacyjne będą działać komplementarnie. Eksperci podkreślili, że aby skorzystać z ulgi B+R nie jest wymagany wyśrubowany poziom innowacyjności, co często hamuje przedsiębiorców przed skorzystaniem z tego rozwiązania. W ramach ulgi można rozliczać wszelkie projekty rozwojowe, czyli nowe lub ulepszone produkty, procesy czy usługi.

– Największym wyzwaniem dla przedsiębiorców pozostaje pełne i prawidłowe zidentyfikowanie działalności badawczo-rozwojowej, aby korzyści finansowe z rozliczenia ulgi były jak najwyższe. W tym celu nie wystarczy znajomość zagadnień księgowych i prawnych, niezbędna jest również wiedza inżynierów biorących udział w projektach B+R – stwierdził Tomasz Stańczyk.

 

Case Study – Jak uzyskać środki na zwiększenie wynagrodzeń po Polskim Ładzie

Więcej o ulgach proinnowacyjnych na stronie AYMING

 

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL