Przyjazne urzędy skarbowe w Małopolsce


19.06.2017

W Hotelu Kossak w Krakowie 19 czerwca br. odbyło się uroczyste spotkanie członków Loży Małopolskiej BCC, którego gośćmi byli: Tadeusz Gibas – dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Krakowie, Emil Chojnacki – zastępca dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Krakowie ds. Orzecznictwa oraz naczelnicy wszystkich urzędów skarbowych w Małopolsce. Spotkanie to było połączone z zakończeniem konkursu Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy.

Kanclerz Loży Małopolskiej BCC Marek Piwowarczyk przywitał wszystkich przybyłych, w szczególności zaproszonych gości laureatów konkursu, przedstawił agendę spotkania, a następnie przypomniał zebranym ideę konkursu oraz jego główne cele, czyli budowanie dobrych relacji pomiędzy urzędami skarbowymi a przedsiębiorcami. Podkreślił także zasięg konkursu przypominając, że jest on realizowany we wszystkich lożach  regionalnych BCC.

Następnie odbyło się wręczenie dyplomów naczelnikom wyróżnionych urzędów w Małopolsce. Nagrody otrzymali: Krystyna Warmuz-Chrobak – naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Targu, Piotr Brzuchański – naczelnik Urzędu Skarbowego w Proszowicach oraz Wojciech Zastawniak – naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków – Stare Miasto. Kanclerz zaprosił laureatów na uroczyste wręczenie wyróżnień, które odbędzie się w Warszawie w siedzibie BCC.

Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Krakowie Tadeusz Gibas przedstawił najważniejsze kwestie związane z reformą administracji skarbowej. Podkreślił, że reforma była dużym wyzwaniem organizacyjnym, ponieważ wiązała się z połączeniem trzech odrębnych jednostek o różnych sposobach zarządzania i różnym podejściu do klienta. Wskazał, że zgodnie z preambułą ustawy o Krajowej Admnistracji Skarbowej głównym zadaniem administracji skarbowej jest  zapewnienie bezpieczeństwa finansowego i ochrona bezpieczeństwa obszaru celnego Unii Europejskiej. Zaznaczył, że utworzenie KAS jest również istotnym elementem Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, m.in. w obszarach reformy otoczenia instytucjonalnego czy zwiększenia sprawności funkcjonowania instytucji państwa. Tadeusz Gibas przedstawił również najważniejsze wyzwania związane z KAS, wśród których wymienił m.in.: zapobieganie przestępczości, obsługę dużych podatników oraz wspólną informację podatkową i celną. Wskazał również poszczególne etapy wdrożenia reformy i główne zadania realizowane w ramach każdego z nich. Przybliżył też aktualną strukturę KAS w Małopolsce. Na koniec wskazał, jakie elementy pozostały niezmienione oraz co nowego wniosła reforma m.in. kontrolę celno-skarbową czy podatki od gier.

Wicedyrektor Izby Administracji Skarbowej w Krakowie ds. Orzecznictwa – Emil Chojnacki – omówił trzy rozwiązania organizacyjne związane z reformą administracji skarbowej, które bezpośrednio dotyczą przedsiębiorców. Pierwszym z nich jest monitorowanie drogowego przewozu towarów. Przedstawił podstawowe założenia tego rozwiązania oraz wskazał towary, które podlegają monitorowaniu (m.in. paliwa silnikowe, susz tytoniowy, alkohol nie oznaczony znakami akcyzy). Wskazał także organy, które realizują kontrolę ex-post oraz przybliżył zebranym jak w praktyce wygląda takie zgłoszenie. Następnie omówił kwestie dotyczące Jednolitego Pliku Kontrolnego, czyli ustystematyzowanej bazy danych tworzonej na podstawie informacji uzyskiwanych od przedsiębiorców. Przybliżył strukturę JPK oraz dwie procedury realizowane w ramach tego pliku. Przedstawił także korzyści ogólne wynikające z wdrożenia tego rozwiązania, m.in. poprawa typowania do kontroli, zwiększenie szybkości reakcji na nieprawidłowości, możliwość ujednolicenia zakresów kontroli, czy obniżenie kosztów kontroli i funkcjonowania administracji. Wskazał też na potencjalne korzyści indywidualne dla przedsiębiorców, wśród których wymienił, m.in.: usunięcie bariery poboru danych elektronicznych, skrócenie czasu kontroli, czy możliwość prowadzenia kontroli i wymiany informacji on-line. Ostatnim z omawianych rozwiązań organizacyjnych było uszczelnianie rejestru podatników VAT oraz związane z tym zmiany w przepisach. Przywołał przesłanki zawarte w ustawie wskazujące, kogo się nie rejestruje oraz przesłanki do wykreślenia podatników z rejestru.

Po wystąpieniach gości rozpoczęła się dyskusja, podczas której poruszono kwestie dotyczące m.in. Krajowego Urzędu Podatkowego, Jednolitego Pliku Kontrolnego i obaw związanych z mikro przedsiębiorcami oraz kwestii związanych z drogą interpretacji w sytuacji niejasności.

Na koniec odbyła się uroczystość wręczenia nagród członkom Loży Małopolskiej BCC. Wyróżnienie w konkursie Firma Dobrze Widziana otrzymał Wiesław Skimina –  ElektriMont sp. z o.o. oraz Paweł Nikliński – wiceprezes Zarządu Targi w Krakowie sp. z o.o., który otrzymał także Nominację do Złotej Statuetki Lidera Polskiego Biznesu.

Spotkanie Loży Małopolskiej BCC - zakończenie konkursu Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy, fot. archiwum

Spotkanie Loży Małopolskiej BCC – zakończenie konkursu Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy, fot. archiwum

Spotkanie Loży Małopolskiej BCC - zakończenie konkursu Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy, fot. archiwum

Spotkanie Loży Małopolskiej BCC – zakończenie konkursu Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy, fot. archiwum

Spotkanie Loży Małopolskiej BCC - zakończenie konkursu Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy, fot. archiwum

Spotkanie Loży Małopolskiej BCC – zakończenie konkursu Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy, fot. archiwum

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL