Gospodarczy Gabinet Cieni BCC przygotował raport dotyczący I kwartału 2022 r. z dziedziny: INFRASTRUKTURA I BUDOWNICTWO.
DR ŁUKASZ BERNATOWICZ
minister infrastruktury
Dr nauk prawnych, radca prawny z wieloletnim doświadczeniem w zakresie prawa cywilnego i handlowego, ze szczególnym uwzględnieniem transakcji związanych z nabywaniem nieruchomości i finansowaniem ich nabycia, fuzjami oraz przejęciem spółek. Arbiter w Sądzie Arbitrażowym przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie z zakresu prawa spółek, prawa finansowego, prawa budowlanego, projektów infrastrukturalnych, szeroko pojętych umów handlowych oraz prawa nieruchomości.
Tel. 502 066 619, e-mail: lukasz.bernatowicz@bcc.org.pl
Najważniejsze problemy do rozwiązania w zakresie infrastruktury i budownictwa to:
Dramatyczna sytuacja w branży budowlanej.
Brak środków z KPO !
Drastyczny wzrost cen na budowach.
Zagrożenie realizacji inwestycji infrastrukturalnych.
W inwestycjach infrastrukturalnych trwa stan kryzysowy. Inwestycje kolejowe już wcześniej były ogromnie opóźnione, obecnie doszły do tego problemy z pracownikami oraz skokowo rosnące ceny materiałów budowlanych. Zagrożone są terminy już rozpoczętych inwestycji, co przekłada się na ryzyko związane z rozliczeniem tych inwestycji na czas. Zagrożone są środki z UE objęte bieżącą pespektywą finansową. Podobnie sytuacja wygląda w drogownictwie. Choć tu dotychczas kontrakty realizowane były terminowo, obecne problemy powodują ryzyko opóźnień i bankructw po stronie wykonawców.
Ogromny wzrost cen materiałów budowlanych powoduje znaczny wzrost kosztów wykonywania zamówień w zakresie inwestycji infrastrukturalnych. Drożejąca stal, beton, kruszywa, styropian, piasek i inn., powoduje, że wykonanie umów na warunkach kosztorysów sprzed kilku czy kilkunastu miesięcy może okazać się niemożliwa. Istnieje ryzyko kaskadowej niewypłacalności wykonawców, od generalnego poprzez cały łańcuch podwykonawców, co skutkować będzie lawiną bankructw. Mieliśmy już taką sytuację w latach 2012-2015, i nauczeni tym doświadczeniem rząd powinien interweniować z wyprzedzeniem. W przeciwnym razie wykonanie wielu inwestycji infrastrukturalnych, korzystających ze środków unijnych może okazać się niemożliwe a dofinansowanie może przepaść. Tym bardziej niezbędne są środki finansowe z KPO.
Powyżej opisana sytuacja oddziałuje także na rynek deweloperski. Według szacunków Polskiego Związku Firm Deweloperskich 70% inwestycji mających się rozpocząć na wiosnę bieżącego roku zostanie zamrożona. Jest to związane ze wzrostem cen materiałów budowlanych (tylko w marcu cena stali np. wzrosła o 50%) oraz odpływem pracowników firm wykonawczych, których dużą część stanowili Ukraińcy. W związku z tym, już dziś jest niezbędna interwencja i wsparcie tego rynku ze strony rządu. Wzrost kosztów budowy to bowiem niejedyny problem. Jednoczesne systematycznie podnoszone są przez bank centralny stopy procentowe, co powoduje, że liczba osób ze zdolnością kredytową dramatycznie się kurczy. Powstaje konieczność wdrożenia programu na wzór „mieszkania dla młodych”, czy „rodziny na swoim”, który umożliwiłby poszerzenie kręgu osób ze zdolnością kredytową. Wciąż nie wszedł w życie program gwarantowania wkładu własnego przez BGK ale już teraz wiadomo, że parametry jego działania należy zmienić tak, aby objąć większą liczbę mieszkań w dużych aglomeracjach. W przeciwnym razie grozi nam zapaść na rynku deweloperskim i wszystkich branżach z nim związanych
Opracowanie jest elementem Raportu Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC dot. I kwartału 2022 r. W najbliższych dniach będziemy prezentować poglądy poszczególnych ministrów związane z obecną sytuacją gospodarczą oraz rekomendacje dla rządu na najbliższe miesiące.
Kontakt:
Mirosław Kasprzak
Rzecznik BCC
tel. 608 529 504
e-mail: miroslaw.kasprzak@bcc.pl