WRDS Małopolska – Propozycja likwidacji użytkowania wieczystego

16.10.2017

Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego w województwie małopolskim, która obradowała pod przewodnictwem kanclerza Marka Piwowarczyka, dostrzegając problemy z dalszym funkcjonowaniem w obecnej sytuacji społeczno-gospodarczej prawa użytkowania wieczystego, przyjęła stanowisko o wsparciu działań zmierzających do usunięcia z krajowego porządku prawnego prawa użytkowania wieczystego i przekształcenia go w prawo własności. Propozycja stanowiska została wypracowana na wcześniejszych roboczych spotkaniach przez stronę społeczną.

W ocenie WRDS  dalsze funkcjonowanie prawa użytkowania wieczystego spowoduje brak możliwości zwiększenia tempa rozwoju gospodarki narodowej, a także spiętrzenie istniejących już problemów prawno-ekonomicznych dotykających zarówno konsumentów, jak i przedsiębiorców. Uznano, że jest ono sprzeczne z zasadami gospodarki wolnorynkowej uniemożliwiając efektywne prowadzenie szczególnie inwestycji.

Wśród licznych problemów związanych z dalszym funkcjonowaniem prawa użytkowania wieczystego WRDS  podkreśliła w szczególności:

  1. problem określenia w decyzji administracyjnej w sposób nieprecyzyjny celu użytkowania wieczystego w umowie o oddanie w użytkowanie wieczyste lub brak określenia możliwego sposobu korzystania z tego gruntu,
  2. problem ograniczonych możliwości przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności,
  3. problem braku ochrony współużytkowników wieczystych będących konsumentami,
  4. możliwość podniesienia przez właściciela nieruchomości żądania przedterminowego rozwiązania umowy użytkowania wieczystego.

WRDS uznała, że usunięcie  określonych powyżej problemów pozwoli zwiększyć stopień stymulacji gospodarki narodowej poprzez zwiększenie krajowych i zagranicznych inwestycji gospodarczych oraz przyznać należytą ochronę prawną osobom, którym  taka  ochrona powinna zostać przyznana, co dotyczy w szczególności konsumentów.

W związku z powyższym WRDS wniosła  o podjęcie intensywnych działań legislacyjnych, przy zapewnieniu szerokiej konsultacji, gdyż dalsze utrzymywanie obecnego stanu prawnego w zakresie użytkowania wieczystego nie wpłynie korzystnie na rozwój gospodarczy naszego kraju.

Stanowisko Rady przekazane zostało wicepremierowi Mateuszowi Morawieckiemu, wiceminister Jadwidze Emilewicz, Radzie Dialogu Społecznego oraz wszystkim Radom Wojewódzkim.

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL