Posiedzenie Komisji ds. Spółdzielczości BCC z udziałem Kazimierza Smolińskiego, sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa, odbyło się 5 lipca br. Spotkanie rozpoczął przewodniczący Mieczysław Grodzki, który zaznaczył, że rządowy program zrównoważonego rozwoju gospodarczego w zakresie budownictwa, w tym mieszkaniowego, jest także przedmiotem oceny Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC.
Minister Kazimierz Smoliński wymienił następujące filary rządowego programu budownictwa mieszkaniowego, nazywanego także programem „Mieszkanie +”, co ma nawiązywać do programu „Rodzina 500 +” jako spójne wsparcie polskich rodzin i rozwoju demograficznego kraju:
- wsparcie budownictwa społecznego (spółdzielnie mieszkaniowe, TBS-y)
- mieszkania na wynajem z opcją dojścia do własności
- budowanie na gruntach należących do Skarbu Państwa (grunty należące do PKP, Agencji Nieruchomości Rolnych, Agencji Mienia Wojskowego, spółek ze 100-procentowym udziałem Skarbu Państwa)
- wsparcie oszczędzania na cele mieszkaniowe (premie dopłacane przez państwo).
Program dedykowany jest głównie dla ludzi młodych, których ani nie stać na kupno własnego mieszkania, ani nie mają zdolności kredytowych, by zaciągnąć kredyt na jego kupno. Potrzebują jednak własnego lokalu, który będą np. przez 20-30 lat wynajmowali z docelową możliwością wykupienia go na własność. Przewiduje się tak długi okres oczekiwania na prawo do wykupienie, aby nie dopuścić do spekulacji na rynku mieszkaniami współfinansowanymi przez państwo lub samorządy.
Rządowy program budownictwa mieszkaniowego ma na celu pobudzenie całego obszaru związanego z budowaniem mieszkań na wynajem również w powiązaniu z potrzebą zmiany miejsca zamieszkania ze względu na pracę. Od wielu lat taką tendencję obserwuje się nie tylko w USA, ale i w krajach europejskich (np. w Niemczech czy Szwajcarii rynek wynajmu mieszkań stanowi ok. 50%)).
Generalnie, chociaż wdrażanie programu rozpocznie się w 2017 r., a pierwsze mieszkania zostaną oddane w 2019-2020 r., to niewątpliwie wpłynie on na spadek cen mieszkań oraz na spadek cen wynajmu.
Podczas spotkania innowacyjne materiały budowlane firmy HCH sp. z o.o. zaprezentowali jej prezesi Andrzej i Jerzy Haintze. Problematykę spółdzielczą przedstawili prezesi: Szymon Rosiak ze Spółdzielni Lokatorsko-Własnościowej w Legionowie, Andrzej Grad (RN) ze Spółdzielni Mieszkaniowej „Wyżyny” oraz Grzegorz Jakubiec ze Spółdzielni Mieszkaniowej „Służew na Dolinką” – członkowie BCC.
Na zakończenie wiceminister Kazimierz Smoliński zadeklarował chęć kontynuacji współpracy z Komisją ds Spółdzielczości BCC.