Jak to zrobić, Panie Ministrze? – spotkanie z ministrem Jerzym Kwiecińskim w BCC

21.03.2016

Marek Goliszewski:

16 lutego został opublikowany, a później przez kolejne dni prezentowany tzw. Plan Morawieckiego, którego minister Kwieciński jest współautorem. Ten plan składa się z trzech elementów: pierwszy to rozdział dotyczący pięciu pułapek rozwojowych, drugi to pięć filarów rozwoju i trzeci – część, do której w gruncie rzeczy członkowie BCC mają najwięcej pytań, a jest ona najbardziej niejasna. Obecny rząd zmienia nie tylko filozofię państwa, ale także filozofię podejścia do gospodarki. Stara się postawić na małe i średnie firmy, których rola jest zbyt mała w naszym kraju. Stawia także na popyt prokonsumpcyjny, jednym z jego elementów jest program 500+. Plan bardzo uwypukla rolę państwa. Na stronie 37 – mówiąc o Polskim Funduszu Rozwoju, czy Polskim Funduszu Kapitałowym – wskazuje na blisko 200 mld zł inwestycji. W naszym rozumieniu, zwolenników gospodarki rynkowej, państwo jawi się jako taki superinwestor, superwłaściciel i trochę nieuczciwy konkurent wobec przedsiębiorstw prywatnych. Zgadzamy się, że w tym Planie widnieją zamierzenia takie jak zmiana otoczenia działania firm, czyli zmniejszenie liczby kontroli, zmniejszenie biurokracji, naprawa prawa, czyli tego wszystkiego, o co walczyliśmy w gruncie rzeczy od czasów Komisji Odbiurokratyzowania Gospodarki powołanej przez premiera Leszka Balcerowicza.

Mamy wątpliwości czy właściwą i dużą wagę rząd przywiązuje do pozyskiwania pieniędzy na inwestycje, w postaci uszczelnienia systemu podatkowego, likwidacji szarej i czarnej strefy, oszczędności krajowych, by je przekształcić w kredyty i wzmocnić popyt inwestycyjny. Niejasne jest stanowisko rządu dotyczące deficytu finansów publicznych, rozwiązania problemu górnictwa, polityki imigracyjnej. Prognostycy przewidują, że do 2060 roku zapotrzebowanie na pracowników w Polsce wyniesienie około 5 milionów ludzi w wieku produkcyjnym. Tymczasem 2,3 mln młodych Polaków wyjechało. O tej polityce nie mówi rząd za wiele w tym Planie.

Wszystko, co należy zrobić w sferze gospodarki opiera się na zaufaniu społecznym. O tym zaufaniu jest w Planie mowa, ale nie dotykając polityki sensu stricte, która w tej chwili się dzieje (Trybunał Konstytucyjny, Komisja Wenecka i tak dalej), czy to zaufanie będzie wystarczające i będzie bezpieczne dla realizacji tego Planu. Tym bardziej, że jak pokazują wyniki CBOS-u, 48% respondentów nie ufa, że ten plan ma szanse.

W trakcie dyskusji poruszone zostały m.in. problemy: jak operacyjnie zrealizować Plan – czy są narzędzia do jego wdrożenia oraz instrumenty zabezpieczające go przed zjawiskiem „Polski resortowej”, która doprowadziła do klapy niejednego już programu; w jaki konkretnie sposób mają być silniej wspierane krajowe przedsiębiorstwa?; stan infrastruktury drogowej, kolejowej i elektroenergetycznej, który jest kluczowy z punktu widzenia konkurencyjności Polski dla rozwoju inwestycji; potrzeba radykalnej zmiany systemu podatkowego oraz Prawa zamówień publicznych; fundusze państwowe mające wspomagać przedsiębiorców w pozyskiwaniu środków (unijnych, rządowych), które w obecnych realiach trudno jest uruchomić; zagrożenia dla środków unijnych, na sumę 480 miliardów złotych w związku z sytuacją polityczną wokół Polski; niepewna przyszłość energetyki odnawialnej w Polsce z powodu procedowania bardzo niekorzystnej dla firm ustawy; czy Plan zakłada zwiększenie wydatków publicznych na ochronę zdrowia, zwłaszcza profilaktykę i edukację zdrowego stylu życia, co przekłada się na aktywne zawodowo społeczeństwo?; pułapka rozwojowa w postaci zdegradowanego środowiska, która będzie poważnie ciążyć na rozwoju polskiej gospodarki i budowie polityki przemysłowej państwa; represyjność państwa i jego instytucji wobec obywateli; jak rozwiązać problem przewlekłości postępowań sądowych, która nie sprzyja biznesowi i ma odzwierciedlenie we wszystkich rankingach wolności gospodarczej?; doktryna społeczno-gospodarcza: własność prywatna czy państwowa; skąd wziąć pieniądze (120 miliardów zł rocznie) na dodatkowe inwestycje, skoro w założeniu Planu nie będą one pochodzić z bezpośrednich inwestycji zagranicznych, ani też z zadłużania kraju?; wspieranie polskich przedsiębiorców za granicą w kontekście braku współpracy polskich agend zagranicznych wynikającej z zapisów ustawy o działach.

Relacja z całego spotkania dostępna jest na stronie www:

http://www.bcc.org.pl/Artykul.274.0.html?&no_cache=1&tx_ttnews[tt_news]=9179&tx_ttnews[backPid]=3

https://www.youtube.com/watch?v=LgzdP7Q1Uw4&feature=youtu.be

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL