Pierwsze posiedzenie plenarne RDS

14.12.2015

Odbyło się posiedzenie plenarne Rady Dialogu Społecznego. W swoim wystąpieniu przedstawiciel BCC, dr Wojciech Warski, wyraził nadzieję, że dotychczas pomijane tematy takie jak gruntowna przebudowa prawa pracy i budowa nowego typu relacji między pracownikami i pracodawcami wróci do dyskusji na forum RDS. W polu zainteresowań organizacji pracodawców są tematy szczegółowe, takie jak Prawo Działalności Gospodarczej, ale też będące w interesie ogółu: uszczelnienie systemu podatkowego i uproszczenie przepisów podatkowych, czy utrzymywanie niskiego deficytu sektora finansów publicznych.

W części oficjalnej pierwszego posiedzenia plenarnego RDS wzięli udział, prezes Rady Ministrów Beata Szydło, marszałek Sejmu Marek Kuchciński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski oraz członkowie Rady Dialogu Społecznego. Zgodnie z postanowieniami nowej ustawy, po raz pierwszy w historii instytucji dialogu społecznego, posiedzeniu przewodniczył szef  ZZ „Solidarność”, Piotr Duda.

Udział trzech, z grona najważniejszych osób w państwie, stał się okazją do zaprezentowania przez wiceprzewodniczących RDS oczekiwań organizacji pracodawców i organizacji związkowych wobec siebie oraz strony rządowej.

Szeroki zakres spraw, którymi może zajmować się RDS, daje pole do dyskusji o problemach w relacjach wzajemnych, które dotychczas nie były podejmowane (lub podejmowane niechętnie i pro forma) z racji braku szans na wypracowanie kompromisu. Odejście od zasady consensusu przywraca szansę na realne, demokratyczne głosowanie w ważnych sprawach, przy przyjęciu do wiadomości przez strony dialogu, że każda strona jest przedstawicielem środowiska, a strona rządowa jest emanacją konkretnej partii politycznej. Starając się dbać o interes ogólny kraju, RDS musi więc liczyć się z nieuniknioną rozbieżnością interesów.

W swoim wystąpieniu przedstawiciel BCC, dr Wojciech Warski, wyraził nadzieję, że dotychczas pomijane tematy takie jak gruntowna przebudowa prawa pracy i budowa nowego typu relacji między pracownikami i pracodawcami w firmach nowoczesnej, zdecentralizowanej gospodarki, wróci do dyskusji na forum RDS.

W polu zainteresowań organizacji pracodawców są tematy szczegółowe, takie jak Prawo Działalności Gospodarczej, ale też będące w interesie ogółu:

  1. Deficyt sektora finansów publicznych nie może przekraczać 3% PKB, a średnio  powinien oscylować wokół zera, czyli wynik sektora finansów publicznych  powinien być zawsze, lub niemal zawsze, w przedziale od nadwyżki 3% PKB w okresie dobrej koniunktury do deficytu 3% PKB w okresie recesji lub silnego spowolnienia wzrostu gospodarczego.
  2. Znaczne uszczelnienie systemu podatkowego i uproszczenie przepisów podatkowych oraz zmniejszenie lub eliminacja przywilejów podatkowych.
  3. Potrzebna jest odbudowa szkolnictwa zawodowego według modelu zachodnioeuropejskiego, głównie niemieckiego, oraz bardzo znaczna rozbudowa prywatnego budownictwa czynszowego.
  4. W polityce gospodarczej państwa działać należy na rzecz znacznego zwiększenia prywatnych inwestycji krajowych z obecnego, niskiego poziomu około 12% PKB. Temu celowi służyć będzie przede wszystkim zmniejszenie deficytu sektora finansów publicznych  o około 3% PKB.
  5. Potrzebne są głębokie i dość szybkie reformy w obszarze górnictwa węglowego i energetyki, zmierzające do zmniejszenia kosztów wydobycia węgla oraz  zwiększenia inwestycji prywatnych. Niskie ceny węgla mogą być długotrwałe, dopłaty publiczne nie są możliwe, a przekazanie kopalń państwowym elektrowniom byłoby obciążeniem dla odbiorców energii.
  6. Zgodnie z Konstytucją, NBP w swojej polityce monetarnej  musi  być  instytucją niezależną od rządu, chociaż oczywiście współpracującą z rządem, o ile ta współpraca nie utrudnia realizacji celu inflacyjnego. Oznacza to utrzymanie obowiązującej dotąd  zasady kadencyjności dla członków Rady Polityki Pieniężnej.
  7. Potrzebne są działania na rzecz ograniczania roli gospodarczej, tzw. szarej strefy.
COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL