Komisja BCC o funkcjonowaniu bankowości spółdzielczej

28.10.2015

Andrzej Grzesiewicz

Gościem na posiedzeniu Komisji ds. Spółdzielczości BCC, które odbyło się 27 października br., był minister Stanisław Kluza. Podczas dyskusji, moderowanej przez przewodniczącego Mieczysława Grodzkiego, omówiono projekt ustawy o spółdzielniach, ustawy o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu się i bankach zrzeszających oraz o założeniach do projektu ustawy o biegłych rewidentach.

Bankowość spółdzielczą reprezentowali na posiedzeniu członkowie BCC: wiceprezes Zarządu − Janusz Matusz z Podkarpackiego Banku Spółdzielczego i prezes Zarządu − Paweł Pawłowski ze Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie.

Uczestnicy posiedzenia ubolewali, że w ostatniej kadencji Sejmu RP prace nad ustawą zatrzymały się na etapie prac komisji nadzwyczajnej. Minister Stanisław Kluza podkreślił, że w zasadzie żadna władza po 89 roku nie zajmowała się na poważnie sprawami spółdzielczości, którą − jako rodzimy kapitał − należałoby chronić i rozwijać. Dlatego minister krytycznie ocenił działania nadzoru finansowego w stosunku do banków spółdzielczych i skok-ów, który nie stosuje tu zasady proporcjonalności. Zgodnie z nią należałoby racjonalnie różnicować podejście i kryteria w stosunku do banków spółdzielczych, nie mających takich możliwości jak banki komercyjne. Stanisław Kluza krytykował także pewną nadgorliwość nadzoru finansowego we wdrażaniu dyrektyw unijnych. Na zakończenie minister zasugerował, że komisja spółdzielcza poprzez swoje działania i wystąpienia do nowo wybranych władz może zwrócić uwagę na znaczenie w polskiej gospodarce sektora spółdzielczości.

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL