Światowy Dzień Statystyki – komentarz

20.10.2015

Obchodzimy dziś, po raz drugi w historii, Światowy Dzień Statystyki (World Statistics Day). Międzynarodowe święto statystyków ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ (rezolucja 64/267) w 2010 roku i obchodzone jest co pięć lat.

Obchody Światowego Dnia Statystyki mają zwrócić uwagę opinii publicznej i środowisk opiniotwórczych na rolę i znaczenie statystyki w procesie decydowania o kierunkach rozwoju gospodarczego i społecznego oraz być wyrazem uznania dla statystyków za ich wielki wkład w opracowanie i udostępnianie danych statystycznych stanowiących podstawę dla wielu decyzji podejmowanych przez parlamenty, rządy, organy samorządowe, przedsiębiorstwa i instytucje.

Polska statystyka publiczna jest autonomiczną częścią globalnego systemu statystycznego, dostarczającą informacji dla ONZ, OECD i innych organizacji międzynarodowych. Od maja 2004 r. jest częścią składową Europejskiego Systemu Statystycznego (ESS) koordynowanego przez Eurostat. Przedstawiciele polskiej statystyki biorą czynny udział w pracach europejskich statystycznych struktur decyzyjnych oraz w pracach międzynarodowych grup roboczych.

Zmieniająca się rzeczywistość oraz zmiany zachodzące w otoczeniu prawnym, w szczególności w prawodawstwie Unii Europejskiej i przepisach prawa krajowego stawiają przed statystyką publiczną liczne nowe wyzwania. Dotyczą one zarówno zakresu informacyjnego badań statystycznych, metod i technik przeprowadzenia badań, dostosowania ich do potrzeb odbiorców krajowych i międzynarodowych oraz zmian zachodzących w otoczeniu, jak również aktualności dostarczanych informacji, przy zachowaniu wysokiej jakości danych. Celem statystyki publicznej jest nie tylko gromadzenie i udostępnianie danych charakteryzujących zjawiska i procesy społeczno-gospodarcze, które dokonały się w minionym okresie, ale także dostarczanie informacji służących do formułowania prognoz. Ważnym wyzwaniem dla statystyki, przy zwiększających się potrzebach informacyjnych, są oczekiwania zmniejszania obciążenia respondentów obowiązkami statystycznymi i szerszego wykorzystywania urzędowych zasobów danych.

Aby sprostać zmieniającym się wyzwaniom przeprowadzona została w tym roku przez Sejm RP nowelizacja Ustawy  z 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej. Nowe regulacje powinny wzmocnić i usprawnić funkcjonowanie służb statystyki publicznej.

Doceniając zaangażowanie i ogromny wysiłek w zapewnieniu nam wiarygodnych, rzetelnych, oraz wysokiej jakości informacji statystycznych o stanie i zmianach zachodzących w społeczeństwie, gospodarce i środowisku naturalnym,  składamy wszystkim polskim statystykom, a zwłaszcza pracownikom statystyki publicznej, serdeczne podziękowania i życzenia satysfakcji z wykonywania zadań dla dobra publicznego. Dla polskich przedsiębiorców i menedżerów, zbierane i opracowywane przez Was dane statystyczne mogą być i są ważnym wsparciem dla rozwoju biznesu i osiągania sukcesów.

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL