Więcej udostępnianych nieodpłatnie informacji i poszerzenie jawności w obrocie gospodarczym – opinia BCC do projektu rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości

27.02.2018

Procedowany projekt rozporządzenia ministra sprawiedliwości w sprawie ustroju i organizacji Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego oraz trybu i sposobu udzielania informacji z Rejestru i wydawania dokumentów oraz kopii dokumentów z katalogu, udostępniania dokumentów z repozytorium dokumentów finansowych, a także struktury udostępnianych informacji o podmiotach wpisanych do Rejestru związany jest z ustawą o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw uchwaloną przez Sejm 26 stycznia 2018 r. i podpisaną przez prezydenta RP 12 lutego br. Ustawa wchodzi w życie 15 marca 2018 r. (z zastrzeżeniem niektórych przepisów wchodzących w życie 9 kwietnia i 1 października 2018 r., 1 lutego 2019 r. oraz 1 marca 2020 r. – art. 55 uchwalonej ustawy).

Nowelizowane rozporządzenie zastąpi rozporządzenie z 27 grudnia 2011 r. w sprawie ustroju i organizacji Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego oraz trybu i sposobu udzielania informacji z Krajowego Rejestru Sądowego i wydawania kopii dokumentów z katalogu, a także struktury udostępnianych informacji o podmiotach wpisanych do Rejestru oraz cech wydruków umożliwiających ich weryfikację z danymi w Rejestrze, które z dniem wejścia w życie ww. ustawy utraci moc.

Istotne zmiany:

• poszerzenie udostępnianych nieodpłatnie informacji o informacje pełne względem dotychczas obowiązujących rozwiązań,

• pobrane samodzielnie wydruki komputerowe również pełnych informacji o podmiotach wpisanych do Rejestru mają moc zrównaną z mocą dokumentów wydawanych przez Centralną Informację,

• rezygnacja z mechanizmu weryfikacji wydruków przy pomocy identyfikatora wydruku,

• udostępnianie przez Centralną Informację dokumentów finansowych z tzw. repozytorium dokumentów finansowych, co wynika z regulacji ustawowej, ponieważ rozporządzenie przesądza jedynie o ich udostępnianiu na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości (bezpłatnie); całościowo (ustawa i rozporządzenie) rozwiązanie to przyczyni się do znacznego poszerzenia jawności w obrocie gospodarczym.

Szczegółowa opinia w załączeniu 2018.02.27 Opinia BCC do projektu rozp. w sprawie ustroju i organizacji …

Kontakt:

Magdalena Maria Krawczak
ekspertka BCC ds. prawa cywilnego, prawa karnego gospodarczego i legislacji
tel. 514 658 969
e-mail: magdalena.krawczak@bcc.org.pl

Emil Muciński
rzecznik, Instytut Interwencji Gospodarczych BCC
tel. 602 571 395, 22 58 26 113
e-mail: emil.mucinski@bcc.org.pl; instytut@bcc.org.pl

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL