Korzystne dla przedsiębiorców zmiany dot. pomocy de minimis oraz pomocy publicznej w ramach programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej

24.04.2018

Projekt rozporządzenia ministra inwestycji i rozwoju ws. udzielenia pomocy de minimis oraz pomocy publicznej w ramach programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej na lata 2014-2020 stanowi dostosowanie polskich przepisów związanych z udzielaniem wsparcia przedsiębiorcom ze środków publicznych do zmienionego rozporządzenia Komisji Europejskiej nr 2017/1084 w tej sprawie zmieniającym rozporządzenie (UE) nr 651/2014. Programy Europejskiej Współpracy Terytorialnej przewidują udzielanie różnych kategorii pomocy publicznej. Dlatego też konieczne jest znowelizowanie przepisów rozporządzenia regulującego kwestie związane z udzielaniem pomocy. Wymóg ten jest jednolity dla wszystkich krajów członkowskich.

Wprowadzone w projekcie modyfikacje mają charakter techniczno-organizacyjny. W ich wyniku powiększy się jednak skala możliwej do uzyskania pomocy w obszarze kultury i zachowania dziedzictwa kulturowego oraz infrastruktury sportowej i rekreacyjnej. Nowe przepisy ułatwiają również otrzymanie środków publicznych poprzez doprecyzowanie warunków korzystania z tych środków, złagodzenie zakazu przyznawania wsparcia w określonych sytuacjach oraz przyspieszenie czasu wypłaty pieniędzy.

Z punktu widzenia przedsiębiorcy:

Nowe rozporządzenie pozwoli poprawić stopień wykorzystania dotacji unijnych, który obecnie jest w Polsce niższy w porównaniu do zakładanego w planach rządowych. Udzielana pomoc de minimis oraz pomoc publiczna wpłynie korzystnie na konkurencyjność przedsiębiorstw. Należy jednak zwrócić uwagę, że ten pożądany efekt będzie jedynie następstwem koniecznego dostosowania przepisów krajowych do regulacji unijnych, nie zaś samodzielnych inicjatyw urzędników usprawniających sposób wykorzystania środków otrzymywanych z UE.

Planuje się, że rozporządzenie wejdzie w życie w II kwartale br. co powinno umożliwić kontynuację udzielania pomocy publicznej w programach EWT.

2018.04.24 Opinia BCC do rozp. projektu rozp. MIiR ws. udzielenia pomocy…

Kontakt:

dr Grażyna Magdziak
ekspertka BCC ds. restrukturyzacji przedsiębiorstw
minister skarbu i prywatyzacji w Gospodarczym Gabinecie Cieni BCC
tel. 22 562 33 43
e-mail: grazyna.magdziak@bcc.org.pl

Emil Muciński
rzecznik, Instytut Interwencji Gospodarczych BCC
tel. 602 571 395, 22 58 26 113
e-mail: emil.mucinski@bcc.org.pl; instytut@bcc.org.pl

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL