BCC: propozycje i uwagi do projektu ustawy o pracowniczych planach kapitałowych (PPK)

15.06.2018

Business Centre Club dostrzega i pozytywnie ocenia uwzględnienie w projekcie ustawy o pracowniczych planach kapitałowych (PPK) z 24 maja 2018 r. część zgłoszonych przez organizację postulatów. Równocześnie, zauważamy potrzebę stworzenia mechanizmów zachęcających Polaków do długoterminowych oszczędności, które będą uzupełnieniem ich budżetów domowych po przejściu na emeryturę, stanowiąc jednocześnie źródło finansowania projektów inwestycyjnych sektora przedsiębiorstw, co w perspektywie długoterminowej może przełożyć się na uzyskanie pozytywnych efektów gospodarczych.

Projekt ustawy o pracowniczych planach kapitałowych ma szanse na osiągnięcie powodzenia wówczas, gdy będzie posiadał zaufanie społeczne. Ograniczenie obciążeń pracodawców i pracowników jest jednym z filarów budowy tego zaufania, które może zostać nadwyrężone w wyniku kumulacji kosztów związanych ze zniesieniem limitu tzw. 30-krotności o-zusowania i kosztów ponoszonych w związku z wpłatami do PPK oraz kosztami administracyjnymi związanymi z funkcjonowaniem planów kapitałowych.

Nadmierny system kar przewidziany w projekcie również nie buduje zaufania przedsiębiorców do PPK.

Kolejnym filarem stanowiącym o zaufaniu jest utrzymanie pełnej swobody wyboru pomiędzy PPE a PPK. Celem obu rozwiązań jest zabezpieczenie finansowe pracowników w okresie emerytalnym, dlatego przepisy ustawy dotyczące wzajemnej relacji pomiędzy PPE a PPK powinny być sformułowane w sposób jednoznaczny, umożliwiający podjęcie przez pracodawcę decyzji o formie przejętego rozwiązania.

Szczegółowe propozycje BCC 2018.06.15 Stanowisko BCC nt. projektu ustawy o PPK

Kontakt dla mediów:

Emil Muciński
rzecznik, Instytut Interwencji Gospodarczych BCC
tel. 602 571 395, 22 58 26 113
e-mail: emil.mucinski@bcc.org.pl; instytut@bcc.org.pl

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL