BCC proponuje jak ukrócić proceder wyprowadzania majątku przedsiębiorstwa przez dłużnika za symboliczny 1 zł i oszukiwania w ten sposób wierzycieli
W związku z docierającymi do BCC sygnałami, o nagminnym obchodzeniu przepisów ustawy z 8 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe, ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny oraz ustawy z 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny przez dłużników, którym zagraża niewypłacalność, bądź już są w stanie niewypłacalności, poprzez zawieranie fikcyjnych transakcji częściowego zbycia przedsiębiorstwa przed ogłoszeniem upadłości, Business Centre Club zwrócił się do Ministerstwa Sprawiedliwości z propozycją nowelizacji przepisów ustaw Kodeks cywilny, Kodeks karny i Prawo upadłościowe, deklarując merytoryczną współpracę przy tworzeniu nowych regulacji.
Chodzi o uniemożliwienie praktyki polegającej na wyprowadzaniu z masy majątku przedsiębiorstwa będącego dłużnikiem tzw. zorganizowanej części przedsiębiorstwa za symboliczny 1 zł i pozostawieniu kontrahentów bez możliwości zaspokojenia roszczeń z pozostałej części firmy, która żadnego majątku sobą nie reprezentuje.
Zdaniem BCC, konieczna jest pilna zmiana obowiązujących przepisów ustaw: Kodeks cywilny, Kodeks karny i Prawo upadłościowe. W szczególności, uzasadnione wydaje się wprowadzenie do ustawy Prawo upadłościowe obligatoryjności trybu określonego w art. 56a i n. w odniesieniu do zbycia przedsiębiorstwa przez dłużnika niewypłacalnego, pod rygorem nieważności w przypadku naruszenia tego trybu.
W odniesieniu do przepisów Kodeksu cywilnego proponujemy dodanie art. 555 k.c. wyłączającego możliwość zbywania części przedsiębiorstwa składającego się wyłącznie z aktywów w przypadku dłużnika zagrożonego niewypłacalnością w rozumieniu Ustawy prawo upadłościowe oraz ustawy z 15 maja 2015 r. prawo restrukturyzacyjne, pod rygorem nieważności takiej czynności.
Uzasadnione wydaje się również wprowadzenie sankcji karnej za naruszenie przez dłużnika powyższych norm, w szczególności poprzez znowelizowanie art. 300 Kodeksu karnego i dodanie w nim odpowiedzialności również za czyn popełniony nieumyślnie. W ten sposób możliwe będzie pociągnięcie do odpowiedzialności także dłużników, którzy formalnie zawarli ważne i skuteczne czynności prawne dotyczące swojego majątku będąc w stanie zagrożenia niewypłacalnością lub niewypłacalności, podczas gdy faktycznie doprowadzili w ten sposób do uszczuplenia lub udaremnienia zaspokojenia swoich wierzycieli.
Więcej informacji – w załączeniu
Komentarz wideo:
https://www.youtube.com/watch?v=v4RIaQIh6ZQ&feature=youtu.be
Kontakt do eksperta:
dr Łukasz Bernatowicz
ekspert BCC ds. infrastruktury, prawa budowlanego i zamówień publicznych
członek Rady Dialogu Społecznego, członek Rady Zamówień Publicznych
tel. 502 066 619
e-mail: lukasz.bernatowicz@bcc.org.pl
Kontakt dla mediów:
Emil Muciński
rzecznik, Instytut Interwencji Gospodarczych BCC
tel. 602 571 395, 22 58 26 113
e-mail: emil.mucinski@bcc.org.pl; instytut@bcc.org.pl