Business Centre Club przekazał w ramach konsultacji publicznych propozycje i uwagi do projektu ministra zdrowia w sprawie wojewódzkiego planu działania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne. Zdaniem BCC, plan powinien być dostatecznie szczegółowy, aby mógł stanowić kompleksowy i wyczerpujący akt planistyczny do organizacji systemu PRM w województwie. Dlatego BCC proponuje, aby w projekcie rozporządzenia zostały ujęte koszty działalności zespołów – nie tylko roczne, ale także w perspektywie zmieniających się warunków rynkowych funkcjonowania sytemu ratownictwa medycznego. Roczne koszty można byłoby uwzględniać jako wartości historyczne, a nie planistyczne na rok następny. Koszty powinny być ujęte w horyzoncie kilkuletnim (czas obowiązywania planu, ew. z rozbiciem na kolejne lata).
Nieczytelne jest podanie w planie działania szczegółowych miejsc stacjonowania w rejonie operacyjnym. Zdaniem BCC, powinno być wyraźne odniesienie do powszechnie stosowanych jednostek statystycznych np. terytorialnych. Podawanie w planie konkretnych adresów miejsc stacjonowania może ograniczyć elastyczność zapisów względem rzeczywistości. Zmiany planu są długotrwałe, a z przyczyn np. losowych może wystąpić zmiana miejsca stacjonowania w tej samej jednostce statystycznej, bez utraty korzyści dla pacjentów (np. utrzymane zostają czasy dotarcia do miejsca zdarzenia). Jednocześnie, podawanie unikatowych adresów miejsc stacjonowania może w znacznym stopniu być narzędziem do nieuzasadnionego, ręcznego sterowania rynkiem najmu.
Trudne lub niemożliwe będzie do wykonania oparcie planu obowiązującego np. od 1 stycznia danego roku na danych z roku poprzedniego, a więc aktualnych również 31 grudnia roku poprzedniego. BCC proponuje ujmować dane za okres 2 lat wstecz wraz z symulacją za rok poprzedni. Nie ma możliwości by wprowadzić szczegółowe dane za cały poprzedni rok i ujmować je w planie, którego okres procedowania jest długotrwały, a okres jego tworzenia i konsultacji rozpoczynać miałby się w roku, którego dotyczą dane statystyczne. Taka sama uwaga odnosi się do liczby etatów przeliczeniowych. Ponadto, BCC proponuje przeanalizować jak policzyć etaty przeliczeniowe w sytuacji, gdy skład zespołu może być zmienny (tzn. zawód medyczny wykonują pielęgniarki, lekarze ratownicy, a skład zespołu może być różny np. dwuosobowy czy trzyosobowy. Brakuje informacji za jaki okres i na jaki okres plan ma uwzględniać liczbę etatów przeliczeniowych oraz jakie skutki będzie miało niewykonanie planu w zakresie etatów.
Więcej szczegółów w załączeniu 2018.09.19 Propozycje i uwagi BCC do projektu MZ – Państwowe Ratownictwo…
Kontakt do eksperta:
Wiktor Masłowski
ekspert BCC ds. służby zdrowia
tel. 22 32 11 400
e-mail: wiktor.maslowski@bcc.org.pl
Kontakt dla mediów:
Emil Muciński
rzecznik, Instytut Interwencji Gospodarczych BCC
tel. 602 571 395, 22 58 26 113
e-mail: emil.mucinski@bcc.org.pl; instytut@bcc.org.pl