9 października br. w Lublinie odbył się Kongres „Regionalnej Lubelskiej Koalicji na Rzecz Przeciwdziałania Szarej Strefie”, w którym wziął udział p. Wojciech Warski – wiceprezes BCC, wiceprzewodniczący Rady Dialogu Społecznego.
Kongres otworzyła p. Mirosława Gałan, przewodnicząca Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego Województwa Lubelskiego i Kanclerz Loży Lubelskiej BCC.
W Kongresie wzięli udział:
- ks. prof. dr hab. Antoni Dębiński – Rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, który przedstawił temat: „Uczciwość człowieka podstawą rozwoju społecznego” i rozwinął tezę o proliferacji uczciwości w społeczeństwach i budującym je zaufaniu;
- Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek, promujący tezę, że rolą państwa jest stwarzanie warunków by otoczenie konkurencyjne nie zmuszało uczciwych przedsiębiorców do działań nieuczciwych w imię przetrwania na rynku;
- ekonomista Marek Zuber, który przedstawił dane makroekonomiczne dot. szarej strefy mówiące, ze w Polsce jest ona szacowana na 17,5% PKB (Niemcy i Szwajcaria odpowiednio 9% i 7% PKB, Ukraina 45% PKB !)
Wypowiedź Pana Wojciecha Warskiego była kontynuacją wystąpienia Wojewody Lubelskiego Przemysława Czarneka, podczas której argumentował, że dążenie do minimalizacji szarej strefy musi wynikać z nieopłacalności działania w niej. Rolą państwa jest reagowanie na działalność nieuczciwych, zatrudniających „na czarno” przedsiębiorców przynajmniej w obszarze zamówień publicznych i samorządowych, oraz eliminowanie z obrotu gospodarczego nieuczciwych podmiotów np. na podstawie ustawy o nieuczciwej konkurencji. Wspomniał też o skutkach społecznych dla zatrudnionych pracy w szarej strefie.