Dwa błędy prezesa NBP – komentarz głównego ekonomisty BCC

19.11.2018

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński – wypowiadając się wczoraj publicznie zdecydowanie przeciwko wejściu Polski do strefy euro – mówiąc, że chociaż dalibyśmy sobie z tym wejściem radę, to jednak kosztem niższego tempa wzrostu, popełnił dwa błędy.

Po pierwsze, prezes NBP nie powinien kwestionować, podjętej już przez Polskę, decyzji o wejściu do strefy euro. Decyzję taką Polska podjęła w traktacie kopenhaskim, przystępując do UE w 2004 r. Taką bardzo zasadniczą i bardzo polityczną decyzję podejmuje nie bank centralny, ale parlament większością konstytucyjną głosów. Obowiązkiem NBP, więc także jego prezesa, jest udział w przygotowaniu Polski na sprostanie konsekwencjom takiej decyzji. Wypowiedź prezesa miałaby sens wtedy, gdyby celem obecnego rządu było wyprowadzenie Polski z UE, albo przynajmniej odwlekanie w nieskończoność realizacji podjętego zobowiązania dotyczącego przyjęcia euro.

Po drugie, pan prezes Glapiński popełnił błąd nie informując, że mówi w swoim prywatnym imieniu i że jest świadom opinii, chyba zdecydowanej większości ekonomistów oraz większości dużych eksporterów i importerów, o korzyściach gospodarczych dla Polski, głównie z racji eliminacji ryzyka kursowego w relacjach handlowych z krajami Unii Europejskiej oraz z racji wzrostu zaufania do Polski po wejściu do strefy euro, niższych kosztów obsługi długów zagranicznych przez państwo, przedsiębiorstwa i gospodarstwa domowe. Obowiązkiem szefa NBP jest natomiast przypomnienie, co należy jeszcze zrobić, aby sprostać warunkom bezpiecznego i możliwie najbardziej korzystnego wejścia do strefy euro.

Kontakt do eksperta:

prof. Stanisław Gomułka
główny ekonomista BCC
minister finansów w Gospodarczym Gabinecie Cieni BCC
tel. 609 556 506
e-mail: stanislaw.gomulka@bcc.org.pl

Kontakt dla mediów:

Emil Muciński
rzecznik, Instytut Interwencji Gospodarczych BCC
tel. 602 571 395, 22 58 26 113
e-mail: emil.mucinski@bcc.org.pl; instytut@bcc.org.pl

2018.11.16 Dwa błędy prezesa NBP – komentarz głównego ekonomisty BCC

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL