Business Centre Club przekazał w ramach konsultacji publicznych uwagi do projektów rozporządzeń zmieniających rozporządzenie w sprawie procedury oceniającej spełnianie przez podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych standardów akredytacyjnych oraz wysokości opłat za jej przeprowadzenie oraz w sprawie Rady Akredytacyjnej. Podstawową uwagą jest nieuzasadnione kontynuowanie określania opłat za przeprowadzenie procedury akredytacyjnej w zależności od liczby łóżek.
Najbardziej miarodajnym wskaźnikiem dającym podstawę do ustalenia opłaty jest rodzaj wykonanej procedury i liczba tych procedur. Łóżko szpitalne nie leczy pacjenta, a przecież akredytacja ma na celu oddziaływać na poziom udzielanych świadczeń i przede wszystkim na bezpieczeństwo pacjentów. Właściwy proces leczenia jest możliwy dzięki zastosowaniu ściśle określonych procedur wykonanych przez personel medyczny i to właśnie te procedury powinny rzutować na kwotę przeglądu akredytacyjnego. Od nich bowiem zależy powodzenie leczenia i jego jakość. Są to przy tym kryteria łatwomierzalne.
Zwracamy również uwagę projektodawcy na kilka istotnych kwestii, które należałoby przeanalizować, rozpatrzyć i uwzględnić w kolejnych pracach legislacyjnych nad nowelizacją przepisów w omawianym zakresie:
1. BCC proponuje, aby przeglądy akredytacyjne były przeprowadzane przez niezależne od Ministerstwa Zdrowia podmioty, które podlegałyby wytycznym i normom określonym w drodze ustawy. Podmioty te musiałyby zatem uzyskać w pewnym sensie upoważnienie do prowadzenia przeglądów akredytacyjnych jako niezależne instytucje.
2. Przeglądy i standardy akredytacyjne powinny zostać dopasowane do zmieniającej się polityki zdrowotnej, ukierunkowanej na kompleksowe i koordynowane leczenie. Powinny dotyczyć połączonych organizacyjnie świadczeń, a nie podzielonych elementów systemu.
3. W związku ze wskazanymi w pkt 2 tendencjami budowania kompleksowości świadczeń, o której mowa w art. 5 pkt 7a ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz w związku z uzasadnionym dążeniem do przeniesienia ciężaru lecznictwa szpitalnego na ambulatoryjne, proponujemy wprowadzić standardy pozwalające ocenić współpracę oddziałów szpitalnych z innymi komórkami organizacyjnymi zakładów leczniczych, takimi jak diagnostyka i specjalistyka, celem pełnej i rzetelnej akredytacji działalności, faktycznie wpływającej na jakość, bezpieczeństwo i skuteczność skoordynowanego leczenia.
4. Z uwagi na tendencje światowe skracania pobytu pacjentów w szpitalach do pobytów jednodniowych, proponujemy wprowadzić ocenę standardów akredytacyjnych dla „jednodniówek”, czego w obecnej procedurze brakuje.
2019.01.16 Propozycje BCC do projektu rozp. min. zdrowia w sprawie stan…
Kontakt do eksperta:
Wiktor Masłowski
przewodniczący Komisji BCC ds. usług zdrowotnych
tel. 22 32 11 400
e-mail: wiktor.maslowski@bcc.org.pl
Kontakt dla mediów:
Emil Muciński
rzecznik, Instytut Interwencji Gospodarczych BCC
tel. 602 571 395, 22 58 26 113
e-mail: emil.mucinski@bcc.org.pl; instytut@bcc.org.pl