Projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej stanowi wykonanie upoważnienia ustawowego zawartego w art. 31d ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Projekt wprowadza usankcjonowanie szczegółowych warunków realizacji świadczeń pielęgniarskich i świadczeń położnej, w tym zakres czynności i organizacji porad pielęgniarskich, które nie były wyodrębnione w wykazie świadczeń gwarantowanych pomimo ich realizacji.
Należy zauważyć, iż zakres czynności udzielanych w ramach porady pielęgniarskiej wynika z posiadanych przez pielęgniarki i położne uprawnień zawodowych. Celem regulacji jest przede wszystkim usprawnienie funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej i ułatwienie pacjentom, w tym osobom starszym, niepełnosprawnym, dostępu do świadczeń zdrowotnych, które wymagają bezpośredniej i pilnej interwencji bez konieczności bezpośredniego i osobistego zaangażowania personelu lekarskiego.
Wyodrębniono, w sposób uzasadniony, porady pielęgniarskie w dziedzinie: chirurgia ogólna, kardiologia, położnictwo i ginekologia, a więc jak się wydaje (dane NFZ) porady najczęściej udzielane. Niestety, porady pielęgniarskie wyceniono na 8 zł, co środowisko pielęgniarskie przyjęło jako żart.
BCC nie wnosi uwag do projektu rozporządzenia.
Kontakt do eksperta:
Wiktor Masłowski
przewodniczący Komisji BCC ds. usług zdrowotnych
tel. 22 32 11 400
e-mail: wiktor.maslowski@bcc.org.pl
Kontakt dla mediów:
Emil Muciński
rzecznik, Instytut Interwencji Gospodarczych BCC
tel. 602 571 395, 22 58 26 113
e-mail: emil.mucinski@bcc.org.pl; instytut@bcc.org.pl
2019.04.09 Opinia BCC do projektu rozp. MZ w sprawie świadczeń gwarantow…