Uszczuplanie środków przeznaczonych na regulowanie roszczeń reprywatyzacyjnych jest szkodliwe dla gospodarki

30.05.2019

Zakończyły się konsultacje publiczne projektu rozporządzenia ministra finansów w sprawie szczegółowego sposobu postępowania w zakresie nabywania lub obejmowania przez Skarb Państwa akcji ze środków Funduszu Reprywatyzacji w latach 2019-2020. Projekt dotyczy procedury nabywania i obejmowania akcji spółek przez Skarb Państwa, które to działania mają być finansowane ze środków Funduszu Reprywatyzacji. Możliwość wykorzystania środków FP na cele zwiększenia kapitałowego zaangażowania Skarbu Państwa w operacyjną działalność wybranych podmiotów gospodarczych, przewidziano w zmianie Ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym z 21 lutego 2019 r.

Mechanizm oraz warunki nabywania i obejmowania przedmiotowych akcji określone zostały w opiniowanym rozporządzeniu bardzo szczegółowo w formule, która powinna zapewnić, że działania te nie będą budzić zastrzeżeń z punktu widzenia prawa unijnego, w odniesieniu do przepisów o pomocy publicznej. Jest to zatem regulacja nie budząca zastrzeżeń formalnych.

W opinii BCC, istotne pozostaje jednak inne pytanie – czy zasadne jest dalsze zwiększanie udziału Skarbu Państwa w polskiej gospodarce, skoro już obecnie należymy do krajów unijnych o najwyższym wskaźniku państwowej własności w gospodarce. Wzrost tego wskaźnika rodzić będzie potrzebę jeszcze większej skali regulacji na szczeblu rządowym i wzrostu kosztów funkcjonowania aparatu państwowego, nie wspominając o znanej zasadzie, że rząd jest mniej efektywnym właścicielem niż podmiot prywatny.

Ponadto, warto pamiętać, że pierwotnym i głównym zadaniem Funduszu Reprywatyzacji jest zaspokojenie roszczeń reprywatyzacyjnych, z którymi zwracają się do państwa osoby i instytucje prywatne, a skala tych roszczeń jest wciąż bardzo duża, stanowiąc znaczny problem społeczny i finansowy dla rządu. Uszczuplanie środków pieniężnych przeznaczonych na regulowanie roszczeń reprywatyzacyjnych uznajmy zatem za działanie niewłaściwe, a wręcz szkodliwe dla gospodarki.

2019.05.30 Opinia nt. projektu rozp. MF dot. nabywania akcji spółek ze ś…

Kontakt do eksperta:

dr Grażyna Magdziak
ekspertka BCC ds. przekształceń własnościowych,
minister skarbu i prywatyzacji Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC
członek Rady Dialogu Społecznego
tel. 22 562 33 43, e-mail: grazyna.magdziak@bcc.org.pl

Kontakt dla mediów:
Emil Muciński
rzecznik, Instytut Interwencji Gospodarczych BCC
tel. 602 571 395, 22 58 26 113
e-mail: emil.mucinski@bcc.org.pl; instytut@bcc.org.pl

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL