Z uwagi na stan zagrożenia epidemicznego urzędy wojewódzkie zawiesiły bezpośrednią obsługę klientów. W związku z tym, wszystkie wnioski dotyczące legalizacji pobytu cudzoziemców w Polsce, zgodnie z informacją Szefa Urzędu ds. Cudzoziemców, mogą być składane za pośrednictwem operatora pocztowego:
· Wniosek należy wysłać najpóźniej w ostatnim dniu legalnego pobytu cudzoziemca w Polsce
· Wysłanie wniosku za pośrednictwem Poczty Polskiej gwarantuje zachowanie terminu złożenia wniosku
· Pobyt cudzoziemca w czasie postępowania administracyjnego będzie uznawany za legalny
· Cudzoziemcy, którzy z przyczyn od siebie niezależnych nie mogą opuścić terytorium Polski, mogą składać wnioski o przedłużenie wizy lub o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy ze względu na okoliczności wymagające krótkotrwałego pobytu.
Ograniczenia w bezpośrednim kontakcie cudzoziemców z urzędami wojewódzkimi powodują, że wnioski pobytowe składane pocztą są obarczone brakiem formalnym w postaci braku osobistego stawiennictwa cudzoziemca w urzędzie, a co za tym idzie, postępowania w sprawach pobytowych nie mogą być wszczynane i prowadzone do czasu uzupełnienia owego braku.
W związku z tym należy rozważyć przynajmniej czasowe ułatwienia w legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców przebywających już w Polsce, by składanie wniosków było prostsze, a uzyskanie decyzji dot. pobytu i pracy cudzoziemców wymagało mniej formalności.
W związku z tym BCC proponuje:
1. Umożliwienie wojewodom wszczęcia postępowania pobytowego cudzoziemca bez konieczności jego osobistego stawiennictwa w urzędzie wojewódzkim – zmiana mogłaby polegać na uznaniu, że brak osobistego stawiennictwa cudzoziemca i okazania oryginału paszportu nie jest brakiem formalnym, a co za tym idzie, można go uzupełnić w toku postępowania, aż do dnia wydania decyzji przez wojewodę.
2. Wprowadzenie możliwości elektronicznego składania wniosków pobytowych przez cudzoziemców – w kontekście ograniczonych możliwości przemieszczania się problematyczne może być nawet wysłanie wniosku pobytowego za pośrednictwem Poczty Polskiej.
3. Zawieszenie konieczności przeprowadzania przez podmioty powierzające wykonywanie pracy cudzoziemcom testu rynku pracy i przedstawiania w sprawach o pobyt i pracę oraz o zezwolenia na pracę typ A informacji starosty o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych pracodawcy na lokalnym rynku pracy.
4. Uznanie pracy cudzoziemca na terenie RP za legalną przez okres 3 miesięcy od dnia końca ważności zezwolenia na pracę lub oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy, na rzecz tego samego podmiotu i na warunkach nie gorszych niż określone w tych dokumentach, bez konieczności spełnienia obowiązujących dzisiaj ograniczeń dot. formy wykonywania pracy oraz jej okresu, jednak nie dłużej niż do dnia 1 sierpnia 2020 roku.
Kontakt do eksperta:
Michał Wysłocki
ekspert BCC ds. legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców w Polsce
tel. 516 496 395
e-mail: michal.wyslocki@bcc.org.pl
Kontakt dla mediów:
Emil Muciński
rzecznik, Instytut Interwencji Gospodarczych BCC
tel. 602 571 395, 22 58 26 113
e-mail: emil.mucinski@bcc.org.pl; instytut@bcc.org.pl