Najważniejsze zmiany określone w projekcie tzw. Tarczy Antykryzysowej w zakresie prawa rynków kapitałowych i prawa handlowego

24.03.2020

1. Wyłączenie odpowiedzialności członka zarządu (członka organu nadzorczego, likwidatora) w związku z niedochodzeniem należności z umowy w sprawie zamówienia publicznego

– Ustawa wyłącza ewentualną odpowiedzialność odszkodowawczą wymienionych osób wobec spółki w związku z odstąpieniem przez spółkę będącą zamawiającym od dochodzenia od wykonawcy kar umownych lub odszkodowania, ewentualnie dokonania ich miarkowania, w związku z okolicznościami wywołanymi COVID-19. Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy: „roszczenia odszkodowawcze spółki kierowane wobec tych osób będą nieuprawnione”. Wprowadzony zostaje więc swego rodzaju kontratyp, wyjątek od reguły.

2. Prawdopodobna zmiana terminu składania sprawozdań finansowych oraz zwoływania ZZW i ZWZ

– Ustawa daje ministrowi właściwemu ds. finansów publicznych kompetencję do wydania rozporządzenia, w którym może on m.in. określić inny termin zatwierdzania sprawozdań finansowych. Jeżeli termin ten przypadnie później niż 6 miesięcy od końca roku obrotowego (np. do końca września), to wówczas zgromadzenie wspólników albo walne zgromadzenie powinno się odbyć do tego wskazanego terminu.

3. Zmiany w zakresie kodeksu spółek handlowych

– Nowelizacja KSH wprost dopuszcza możliwość odbywania się posiedzeń zarządu i rady nadzorczej za pośrednictwem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość oraz podejmowania uchwał z wykorzystaniem tych środków (lub w trybie pisemnym). Dopiero w umowie lub statucie spółki można zawrzeć odmienne wskazania. Ponadto zniesiono zakaz podejmowania uchwał w wyżej opisany sposób w przypadku wyborów przewodniczącego i wiceprzewodniczącego rady nadzorczej, powołania członka zarządu oraz odwołania i zawieszania w czynnościach tych osób.

4. Zmiany w zakresie prawa bankowego

– Dzięki „tarczy antykryzysowej” Bank może dokonać zmiany określonych w umowie warunków lub terminów spłaty kredytu mikroprzedsiębiorcy, małemu lub średniemu przedsiębiorcy, jeżeli:

– kredyt został udzielony przed dniem 8 marca 2020 r. oraz
– zmiana taka jest uzasadniona oceną sytuacji finansowej i gospodarczej kredytobiorcy dokonaną przez bank nie wcześniej niż w dniu 30 września 2019 r.
Zmiana taka dokonywana jest na warunkach uzgodnionych przez bank i kredytobiorcę, przy czym nie może ona powodować pogorszenia sytuacji finansowej i gospodarczej kredytobiorcy.

5. Zmiany w zakresie funkcjonowania Komisji Nadzoru Finansowego

– Bieg terminów do podjęcia przez Komisję Nadzoru Finansowego czynności, w tym czynności nadzorczych, terminów załatwiania spraw oraz terminów przewidzianych do wydania decyzji lub postanowienia kończącego postępowanie w sprawie albo wniesienia sprzeciwu nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu na czas obowiązywania „tarczy antykryzysowej”, chyba że Komisja Nadzoru Finansowego wyda decyzję załatwiającą sprawę, dokona czynności, wyda decyzję lub postanowienie kończące postępowanie w sprawie albo wniesie sprzeciw.

6. Zmiany w zakresie ustawy o rachunkowości

– W związku ze zmianami w ustawie o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym w zakresie maksymalnego czasu nieprzerwanego trwania zleceń badań ustawowych ( umorzenie zleceń wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie ustawy) ustawa o rachunkowości zmieniła się w ten sposób, aby nadal z mocy prawa przewidziany był skutek nieważności badania sprawozdania finansowego w przypadku naruszenia przepisów unijnych o rotacji firmy audytorskiej.

7. Zmiany w zakresie ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu

– Wydłużeniu o 3 miesiące (uprzednio 6, obecnie 9 miesięcy) uległ termin na zgłoszenie danych do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych.

8. Zmiany w zakresie ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych

– Wydłużeniu uległ termin, w jakim walne zgromadzenie spółki z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, której co najmniej jedna akcja jest dopuszczona do obrotu na rynku regulowanym, musi podjąć uchwałę w sprawie polityki wynagrodzeń członków zarządu i rady nadzorczej, z dnia 30 czerwca do dnia 31 sierpnia 2020 r.

9. Zmiany w zakresie ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych

– Wydłużeniu o 6 miesięcy uległ termin na zawarcie Umowy o prowadzenie PPK przez podmioty zatrudniające, które zatrudniają co najmniej 50 osób zatrudnionych według stanu na dzień 30 czerwca 2019 r.

Tarcza Antykryzysowa – najważniejsze zmiany w zakresie prawa rynków kapitałowych i prawa handlowego

Kontakt do eksperta:

Rafał Wojciechowski
Adwokat Dyrektor Działu Prawa Rynku Kapitałowego
Kancelaria Sadkowski I Wspólnicy
tel. 797 131 336, e-mail: r.wojciechowski@siw.pl

Kontakt dla mediów:

Emil Muciński
rzecznik, Instytut Interwencji Gospodarczych BCC
tel. 602 571 395, 22 58 26 113
e-mail: emil.mucinski@bcc.org.pl; instytut@bcc.org.pl

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL