Poniżej zamieszczamy krótki, wybiórczy opis planowanej pomocy państwa dla przedsiębiorców w związku z epidemią koronawirusa. Opis ten powstał w oparciu o projekt ustawy, a co za tym idzie nikt, na dzień dzisiejszy, nie zna ostatecznego kształtu rozwiązań pomocowych, które zostaną przyjęte przez Sejm. Projekt ma trafić pod obrady Sejmu w piątek, zatem, jeżeli nic niespodziewanego się nie wydarzy, około przyszłego poniedziałku powinien być znany ostateczny tekst ustawy.
Przedsiębiorca może zwrócić się z wnioskiem o przyznanie świadczeń na rzecz ochrony miejsc pracy o wypłatę ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych świadczeń na dofinansowanie wynagrodzenia pracowników objętych przestojem ekonomicznym lub obniżonym wymiarem czasu pracy. Aby złożyć taki wniosek przedsiębiorca nie może zalegać ze składkami ZUS na koniec III kwartału 2019 roku.
Pracownikowi objętemu przestojem ekonomicznym pracodawca wypłaca wynagrodzenie obniżone nie więcej niż o 50%, ale nie niższe jednak niż w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalanego na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy.
Wynagrodzenie będzie dofinansowywane ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, do wysokości 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalanego na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.
Przedsiębiorca, u którego wystąpił spadek obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19 może ograniczyć wymiar czasu pracy o 20 %, nie więcej niż do 0,5 etatu, z zastrzeżeniem, że wynagrodzenie nie może być niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę ustalone na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Wynagrodzenie jest dofinansowywane ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych do wysokości połowy wynagrodzenia określonego wyżej, jednak nie więcej niż 40% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (2.079,39 zł).
Przez spadek obrotów gospodarczych rozumie się spadek sprzedaży towarów lub usług, w ujęciu ilościowym lub wartościowym:
1) nie mniej niż o 15%, obliczony jako stosunek łącznych obrotów w ciągu dowolnie wskazanych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych, przypadających w okresie po dniu 1 stycznia 2020 r. do dnia poprzedzającego dzień złożenia wniosku, o którym mowa w ust. 1, w porównaniu do łącznych obrotów z analogicznych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych roku poprzedniego; za miesiąc uważa się także 30 kolejno po sobie następujących dni kalendarzowych, w przypadku gdy dwumiesięczny okres porównawczy rozpoczyna się w trakcie miesiąca kalendarzowego, to jest w dniu innym niż pierwszy dzień danego miesiąca kalendarzowego, lub
2) nie mniej niż 25% obliczony jako stosunek obrotów z dowolnie wskazanego miesiąca kalendarzowego, przypadającego po dniu 1 stycznia 2020 r. do dnia poprzedzającego dzień złożenia wniosku, o którym mowa w ust.1, w porównaniu do obrotów z miesiąca poprzedniego; za miesiąc uważa się także 30 kolejno po sobie następujących dni kalendarzowych, w przypadku gdy okres porównawczy rozpoczyna się w trakcie miesiąca kalendarzowego, to jest w dniu innym niż pierwszy dzień danego miesiąca kalendarzowego.
Świadczenie opisane wyżej mają przysługiwać przez trzy miesiące. Jednoosobowe firmy, które nie zatrudniają pracowników mogą liczyć na świadczenie postojowe jeżeli:
– w poprzednim miesiącu ich przychód nie przekroczył 15.681 zł,
– przychody były niże o co najmniej 15% w stosunku do miesiąca poprzedniego,
Świadczenie nie przysługuje jednoosobowym przedsiębiorcom, którzy zawiesili działalność przed 1 lutego 2020 roku.
Świadczenie postojowe ma wynosić 80% minimalnego wynagrodzenia.
Starosta może, na podstawie zawartej umowy, przyznać przedsiębiorcy dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne, w przypadku spadku obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19.
Przez spadek obrotów gospodarczych rozumie się zmniejszenie sprzedaży towarów lub usług, w ujęciu ilościowym lub wartościowym obliczone jako stosunek łącznych obrotów w ciągu dowolnie wskazanych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych, przypadających w okresie po dniu 1 stycznia 2020 r. do dnia poprzedzającego dzień złożenia wniosku o przyznanie dofinansowania, w porównaniu do łącznych obrotów w ciągu dowolnie wskazanych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych roku poprzedniego; za miesiąc uważa się także 30 kolejno po sobie następujących dni kalendarzowych, w przypadku gdy dwumiesięczny okres porównawczy rozpoczyna się w trakcie miesiąca kalendarzowego, to jest w dniu innym niż pierwszy dzień danego miesiąca kalendarzowego.
Dofinansowanie w przypadku spadku obrotów o:
1) co najmniej 30% – może być przyznane w wysokości nieprzekraczającej kwoty ustalonej jako iloczyn liczby pracowników objętych wnioskiem o dofinansowanie i 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę w rozumieniu przepisów odrębnych, zwanego dalej „minimalnym wynagrodzeniem za pracę”;
2) co najmniej 50% – może być przyznane w wysokości nieprzekraczającej kwoty ustalonej jako iloczyn liczby pracowników objętych wnioskiem o dofinansowanie i 70% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę;
3) co najmniej 80% – może być przyznane w wysokości nieprzekraczającej kwoty ustalonej jako iloczyn liczby pracowników objętych wnioskiem o dofinansowanie i 90% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Wysokość dofinansowania nie może przekroczyć faktycznie poniesionych kosztów na wynagrodzenia pracowników i składek na ubezpieczenia społeczne od tych wynagrodzeń.
5. Dofinansowanie, o którym mowa w ust. 1, może być przyznane na okres nie dłuższy niż:
1) 6 miesięcy – w przypadku mikroprzedsiębiorców i małych przedsiębiorców w rozumieniu art. 7 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców;
2) 3 miesięcy – w przypadku średnich przedsiębiorców w rozumieniu art. 7 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców.
Jednym z warunków otrzymania dofinansowania od Starosty jest brak zaległości wobec ZUS.
Starosta może, na podstawie zawartej umowy, przyznać przedsiębiorcy będącemu osobą fizyczną, niezatrudniającemu pracowników, dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej w przypadku spadku obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19. Definicja pojęcia „spadku obrotów” jest identyczna jak ta powołana wyżej.
Dofinansowanie w przypadku spadku obrotów o:
1) co najmniej 30% – może być przyznane w wysokości 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięcznie,
2) co najmniej 50% – może być przyznane w wysokości 70% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięcznie,
3) co najmniej 80% – może być przyznane w wysokości 90% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięcznie
− na okres nie dłuższy niż 6 miesięcy. Dofinansowanie jest wypłacane jednorazowo.
Opisywany projekt ustawy zawiera szereg innych ulg, w tym między innymi:
– zawieszenie kontroli na wniosek lub z urzędu,
– odroczenie wpłat na ZAIKS,
– odroczenie opłat za wieczyste użytkowanie,
– odroczenie do 1 czerwca 2020 roku wpłat PIT-4 (podatek dochodowy pobierany od pracowników) za marzec i kwiecień,
– brak konieczności zwiększenia przychodów w przypadku nieuregulowania zobowiązania do 90 dni od terminu płatności,
– możliwość rezygnacji z uproszczonej formy wpłacania zaliczek na podatek dochodowy (tzw. 1/12).
Powyższe opracowanie powstało na podstawie projektu ustawy i nie ma żadnej pewności w jakim, ostatecznym kształcie ustawa ta zostanie przyjęta przez Sejm. Niezwłocznie, po opublikowaniu tekstu uchwalonej ustawy (wtedy stanie się obowiązującym prawem), przekażę Państwu informacje dotyczące pomocy dla przedsiębiorców związanej z epidemią koronawirusa.
Projekt ustawy – pomoc dla przedsiębirców w związku z epidemią
Kontakt do eksperta:
Arkadiusz Sebastjan
SEBASTJAN Spółka Doradców Podatkowych
tel. (32) 244 31 48
Kontakt dla mediów:
Emil Muciński
rzecznik, Instytut Interwencji Gospodarczych BCC
tel. 602 571 395, 22 58 26 113
e-mail: emil.mucinski@bcc.org.pl; instytut@bcc.org.pl