Kolejne ograniczenia w przemieszczeniu się osób oraz organizowaniu zgromadzeń

26.03.2020

We wtorek opublikowano rozporządzenie Ministra Zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii (Dz.U. z 2020 r. poz. 522). Rozporządzenie wprowadza kolejne ograniczenia w przemieszczaniu się osób, a także organizowaniu zgromadzeń i sprawowania kultu religijnego, związane z przeciwdziałaniem zagrożeniom jakie niesie za sobą wirus SARS – koronawirus SARS-CoV-2, powodujący chorobę COVID-19.

Kwarantanna dla osób podejmujących czynności zawodowe w państwach sąsiednich
Przepisy rozporządzenia weszły w życie z dniem 24 marca 2020 r. Wyjątkiem jest przepis, który rozszerza krąg osób zobowiązanych do odbycia kwarantanny po przekroczeniu granicy Rzeczypospolitej Polskiej.

Od 27 marca 2020 r. obowiązek odbycia, po przekroczeniu granicy państwowej kwarantanny trwającej 14 dni, od dnia następującego po przekroczeniu tej granicy będzie dotyczył również osób, które wykonują czynności zawodowe w Polsce bądź kraju sąsiadującym. Tym samym przykładowo osoba mieszkająca w Polsce, a pracująca na terenie Republiki Federalnej Niemiec, jeżeli przekroczy granicę Polski wracając z pracy, będzie zobligowana odbyć 14-dniową kwarantannę. Analogiczny obowiązek obejmie nie tylko pracowników, ale również przykładowo osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą i świadczącą usługi na terenie Państwa sąsiedniego.

Osoba taka przekraczając granicę na swój wniosek może otrzymać od właściwego organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej zaświadczenie o odbywaniu obowiązkowej kwarantanny.

Generalny zakaz przemieszczania się osób.
Co najmniej do dnia 11 kwietnia 2020 r. obowiązuje generalny zakaz przemieszczania się osób przebywających na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej. Jako wyjątki od tego zakazu wskazano przemieszczanie się danej osoby w celu:

1) wykonywania czynności zawodowych lub zadań służbowych, lub pozarolniczej działalności gospodarczej, lub prowadzenia działalności rolniczej lub prac w gospodarstwie rolnym, oraz zakupu towarów i usług z tym związanych;

2) zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego, w tym uzyskania opieki zdrowotnej lub psychologicznej, tej osoby, osoby jej najbliższej w rozumieniu, a jeżeli osoba przemieszczająca się pozostaje we wspólnym pożyciu z inną osobą – także osoby najbliższej osobie pozostającej we wspólnym pożyciu, oraz zakupu towarów i usług z tym związanych;

3) wykonywania ochotniczo i bez wynagrodzenia świadczeń na rzecz przeciwdziałania skutkom COVID-19, w tym w ramach wolontariatu;

4) sprawowania lub uczestniczenia w sprawowaniu kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych.

Dodatkowo przepisy wskazują się, że przy przemieszczaniu się pieszo – jednocześnie mogą poruszać się maksymalnie dwie osoby w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od siebie – nie dotyczy osób najbliższych.

W przypadku poruszania się środkami zbiorowego transportu publicznego – środkiem tym można przewozić, w tym samym czasie, nie więcej osób, niż wynosi połowa miejsc siedzących.

Zakaz wszelkich zgromadzeń.

Dotychczasowy zakaz organizowania zgromadzeń w rozumieniu przepisów ustawy Prawo o zgromadzeniach rozszerzony został o zakaz organizowania wszelkich innych zgromadzeń organizowanych w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych oraz imprez, spotkań i zebrań niezależnie od ich rodzaju, z wyłączeniem spotkań danej osoby z jej osobami najbliższymi lub
z osobami najbliższymi osobie, z którą pozostaje we wspólnym pożyciu.
Zakazu powyższego nie stosuje się jedynie do spotkań i zebrań związanych z wykonywaniem czynności zawodowych lub zadań służbowych, lub pozarolniczej działalności gospodarczej, lub prowadzeniem działalności rolniczej lub prac w gospodarstwie rolnym.

Wcześniejsze zawiadomienia o wywozie środków ochrony osobistej
Dodatkowo przed zamiarem wywozu poza terytorium kraju środków ochrony indywidualnej wskazanych w rozporządzeniu należy zgłosić zamiar wywozu co najmniej na 36 godzin przed wywozem – dotychczas były to 24 godziny.

Ograniczenia liczby osób na mszach świętych – również na zewnątrz, poza pomieszczeniami.

Bardzo istotnemu ograniczeniu uległy zasady obecności w trakcie sprawowania kultu religijnego. Ograniczenia dotyczą obecnie nie tylko obecności w budynkach – kościołach, ale również na zewnątrz pomieszczeń – przykładowo może chodzić o pogrzeby. Od dnia 25 marca 2020 r. w sprawowaniu kultu religijnego – niezależnie czy odbywa się ono w pomieszczeniu czy na zewnątrz może brać udział maksymalnie 5 uczestników oprócz osób sprawujących kult religijny lub osób zatrudnionych przez zakład pogrzebowy. Ograniczenie to obowiązuje do 11 kwietnia 2020 r.

Kolejne zmiany i ograniczenia związane z pandemią koronawirusa 

Najważniejsze zmiany

Odpowiedzialność karna

 

Kancelaria Sadkowski i Wspólnicy

Zespół Kancelarii Sadkowski i Wspólnicy zapewnia natychmiastowe wsparcie w obszarach biznesu dotkniętych skutkami pandemii Covid-19.
Wszystkie pytania i wątpliwości zachęcamy kierować pod adres e-mail alert@siw.pl

Kontakt dla mediów:

Emil Muciński
rzecznik, Instytut Interwencji Gospodarczych BCC
tel. 602 571 395, 22 58 26 113
e-mail: emil.mucinski@bcc.org.plinstytut@bcc.org.pl

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL