Jak radzić sobie w dobie koronawirusa? Najczęstsze dylematy przedsiębiorców

02.04.2020

Kancelaria Prawnicza STANEK LEGAL przygotowała przewodnik w formie pytań i odpowiedzi z uwzględnieniem przepisów “Tarczy Antykryzysowej”.

Wśród wielu pytań w specjalnym przewodniku na czas kryzysu można znaleźć odpowiedzi na poniższe pytania:

Czy mój kontrahent może odstąpić od umowy z uwagi na zjawisko pandemii choroby COVID-19?
ODP: Wiele zależy od umowy zawartej pomiędzy kontrahentami. Strony mogły w umowie przewidzieć różne rozwiązania na wypadek wystąpienia siły wyższej. Istotne jest bez wątpienia charakter umowy oraz interes kontrahenta. Zauważyć trzeba, iż przyjmuje się, że zjawisko chorobowe COVID-19 w obecnej skali natężenia ma charakter tymczasowy. Z kolei aby móc powoływać się na niemożność następczą świadczenia oraz na skutki niezawinionych okoliczności w świadczeniu wynikających z pandemii COVID-19) przeszkoda w niemożności świadczenia musi mieć charakter trwały. W praktyce oznacza to, że jeśli istnieje możliwość świadczenia/wykonania zobowiązania w terminie późniejszym przez nas wskazanym, zaś umowa nie przewiduje na tą okoliczność innych postanowień, tymczasowy charakter zjawiska pandemii nie będzie podstawą skutecznego odstąpienia od umowy. Jednak jeśli wykonanie zobowiązania możliwe będzie jedynie w okresie pandemii, wówczas kontrahent może posiadać uprawnienie skutecznego odstąpienia od zawartej z nami umowy.

Czy w czasie pandemii mogę powierzyć pracownikowi inny rodzaj pracy?
ODP: Powierzenie „innej odpowiedniej pracy” powinno być pracą odpowiadającą kwalifikacjom pracownika lub zbliżoną do jego kwalifikacji. Przed „erą koronowirusa” powiedzielibyśmy, że nie można powierzyć wysoko kwalifikowanemu pracownikowi pracy prostej, niewspółmiernej do jego kwalifikacji. Wydaje się, że zasada doznaje ograniczeń w dobie koronawirusa. Zaistniała sytuacja jest nadzwyczajna i nie powstaje z woli, ale z przyczyn niezależnych od pracodawcy. Otrzymując zgodę pracownika, należałoby przyjąć, iż dążąc do zachowania miejsca pracy, można powierzać pracownikom taką pracę, jaka jest aktualnie potrzebna z punktu widzenia pracodawcy. Powierzenie pracy jest wówczas możliwe na okres przekraczający 3 miesiące, do momentu zaniku nadzwyczajnych okoliczności uzasadniających powierzenie.

Koronawirus – prawny przewodnik. Kluczowe pytania i odpowiedzi

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL