Skrajna nieodpowiedzialność, nie powinny się odbyć, tak naprawdę chodzi tylko o zachowanie władzy – mówią o korespondencyjnych wyborach prezydenckich, planowanych na 10 maja br., przedsiębiorcy w internetowym badaniu ankietowym, które Business Centre Club przeprowadził 4 i 5 maja wśród 600 pracodawców – firm członkowskich.
– Przedsiębiorcy są aktywnymi obywatelami i bardzo świadomie uczestniczą w życiu politycznym kraju. Z badań BCC wynika, że większość z nich nie popiera organizacji wyborów korespondencyjnych 10 maja i nie weźmie w nich udziału – mówi Marek Goliszewski, prezes Business Centre Club i przewodniczący Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC. – Rozumiemy dobrze powinności wynikające z zapisów Konstytucji RP w sprawie wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej. Jednak, kierując się opiniami przedsiębiorców wynikających z przeprowadzonych przez BCC badań, apeluję gorąco do przedstawicieli władzy: nie narażajmy zdrowia i życia Polaków w maju tego roku, w odniesieniu do jakiejkolwiek formy wyborów prezydenckich – podkreśla Marek Goliszewski. – Polscy przedsiębiorcy wybierają kompromis polityczny, wskazując – jako alternatywę dla wyborów 10 maja – ogłoszenie stanu klęski żywiołowej, albo odłożenie wyborów na czas, kiedy zniesione zostaną wszelkie obostrzenia – dodaje prezes BCC.
1. Czy planowane przez rząd na 10 maja korespondencyjne wybory prezydenckie są Pani/Pana zdaniem zgodne z prawem?
87% – nie
7% – tak
6% – nie wiem
2. Czy planowane przez rząd na 10 maja korespondencyjne wybory prezydenckie będą Pani/Pana zdaniem zgodne z Konstytucją, tj. powszechne, równe, bezpośrednie i tajne?
93% – nie
4% – nie wiem
3% – tak
3. Czy Pani/Pana zdaniem wszyscy kandydaci mieli równe szanse w kampanii wyborczej?
94% – nie
6% – tak
4. Czy Pani/Pana zdaniem wszyscy opozycyjni kandydaci na urząd prezydenta powinni wycofać się z korespondencyjnych wyborów prezydenckich 10 maja?
57% – tak
22% – nie
21% – nie wiem
5. Czy Pani/Pana zdaniem udział w korespondencyjnym głosowaniu wyborczym 10 maja będzie bezpieczny dla życia i zdrowia obywateli?
69% – nie
19% – nie wiem
12% – tak
6. Czy weźmie Pani/Pan udział w korespondencyjnych wyborach prezydenckich 10 maja?
57% – nie
27% – nie wiem
16% – tak
7. Jakie Pani/Pana zdaniem jest alternatywa wobec wyborów 10 maja?
58% – ogłoszenie stanu klęski żywiołowej (obowiązkowe przesunięcie terminu wyborów, które mogą się odbyć najwcześniej po 90 dniach od zniesienia stanu nadzwyczajnego)
22% – odłożyć wybory na czas kiedy zniesione zostaną wszelkie obostrzenia
11% – przedłużenie kadencji prezydenta o 2 lata, czyli łącznie do 7 lat
9% – inne propozycje, m.in.
– Lepsze przygotowanie metod dostarczania pakietów wyborczych, nie mam pewności czy otrzymam swój pakiet i czy ewentualna reklamacja będzie rozpatrzona przed wyborami!
– Odłożenie wyborów na czas kiedy zmaleje ryzyko zachorowań i przeprowadzenie w bezpiecznych warunkach tradycyjnych np. możliwość głosowana przez dwa dni.
– Zmiana w konstytucji lub przedłużenie kadencji np. o pół roku, ustąpienie prezydenta ze stanowiska.
– Odłożenie wyborów na czas kiedy wszyscy będą mieli równe szanse.
– Przełożenie wyborów na 17 lub 24 maja br.
Przedsiębiorcy o wyborach prezydenckich – badanie opinii BCC
Komentarz do badań:
Marek Goliszewski
prezes BCC
przewodniczący Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC
tel. 600 251 351
e-mail: biuro@bcc.org.pl
Kontakt dla mediów:
Emil Muciński
rzecznik, Instytut Interwencji Gospodarczych BCC
tel. 602 571 395, 22 58 26 113
e-mail: emil.mucinski@bcc.org.pl; instytut@bcc.org.pl