Stanowisko Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC w sprawie POLITYZACJI Orlenu

16.12.2020

Przeprowadzone ostatnio akwizycje, czyli przejęcia firm przez PKN Orlen, w oparciu o decyzje Skarbu Państwa, budzą zasadnicze zastrzeżenia i wątpliwości. Przejęcie Grupy LOTOS, a także zapowiadaną inkorporację PGNiG-u, z punktu widzenia funkcjonowania konkurencyjnych rynków, oceniamy negatywnie. Nasze, zgłaszane wcześniej do zakupu Grupy Lotos, zastrzeżenia podzieliła Komisja Europejska. Podobna sytuacja, naszym zdaniem, wystąpi w procesie akwizycji PGNiG-u.

Kwestionujemy również celowość przeprowadzonych ostatnio przejęć RUCH SA i Polska Press. RUCH SA to jeden z największych dystrybutorów prasy w Polsce, zaś Polska Press to należąca do niemieckiego holdingu Verlagsgruppe Passau polska spółka wydawnicza.

Prezes paliwowego PKN Orlen, jako kluczowe uzasadnienie przejęcia 20 z 24 wydawanych w Polsce dzienników regionalnych oraz blisko 120 tygodników lokalnych, jak również 500 witryn online, wskazał uzyskanie dostępu do blisko 17,5 miliona użytkowników portali wchodzących w skład Polska Press, skuteczne wsparcie sprzedaży paliw, a także rozbudowę narzędzi związanych z zaawansowanym zarządzaniem danymi w kontekście planowanego rozwoju sieci stacji benzynowych. Równocześnie podkreślał, że ten zakup to uzupełnienie obecnego portfolio mediowego PKN Orlen, w postaci RUCH SA, o podmiot zarządzający prasą drukowaną i mediami cyfrowymi, co umożliwi lepszą reklamę paliwowej spółki.

Pluralizm mediów to jeden z fundamentów demokracji. Realizowany obecnie scenariusz nazywany jest przez rządzących repolonizacją, jednak rzeczywiste przesłanki wskazują na ich zaplanowaną nacjonalizację. Otóż taki model działania mediów, w ramach którego następuje ich podporządkowanie władzy, ma miejsce w Europie jedynie w Rosji oraz na Węgrzech i jest powszechnie uznany jako naruszenie zasad demokracji.

Rząd zapowiadał opracowanie ustawy o dekoncentracji mediów, która miałaby dostosować polski rynek medialny do standardów krajów Europy Zachodniej. Ale ostatnie decyzje dotyczące zakupu Polska Press kierują nas w stronę zwiększonej koncentracji, czyli negatywnych wzorców z Europy Wschodniej.

Równocześnie mamy uzasadnione wątpliwości dotyczące deklarowanej przez Orlen biznesowej zasadności realizowanych inwestycji i naszym zdaniem nie potwierdziłyby ich rzetelne i niezależne analizy rynkowe. Zdumienie budzi zaangażowanie paliwowego PKN Orlen w wydawanie i dystrybucję gazet oraz informacyjnych witryn internetowych. Mającego miejsce od kilku lat faktu wykorzystywania spółki do celów innych niż biznesowe, przede wszystkim politycznych, trudno również nie zaliczyć do przykładów łamania zasad ładu korporacyjnego, które PKN ORLEN muszą obowiązywać.

Uwzględniając fakt politycznego zawłaszczenia TVP i Polskiego Radia, które nastąpiło w ostatnich latach, trudno oprzeć się przekonaniu, iż kolejne przejęcie przez PKN Orlen należących do Polska Press regionalnych gazet i innych mediów będzie prowadzić do ich politycznego podporządkowania obecnej władzy i musi być odebrane jako niebezpieczny w skutkach, kolejny element destrukcji tak ważnego instrumentu polskiej demokracji jakim jest pluralizm mediów.

 

Stanowisko Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC w sprawie polityzacji Orlenu

Podpisali:

dr Janusz Steinhoff
minister gospodarki w Gospodarczym Gabinecie Cieni BCC

dr Łukasz Bernatowicz
minister infrastruktury w Gospodarczym Gabinecie Cieni BCC

prof. Stanisław Gomułka
minister finansów w Gospodarczym Gabinecie Cieni BCC

dr Mieczysław Grodzki
minister spółdzielczości w Gospodarczym Gabinecie Cieni BCC

Anna Janczewska
minister ds. systemu ochrony zdrowia w Gospodarczym Gabinecie Cieni BCC

min. Ryszard Kalisz
minister prawa gospodarczego w Gospodarczym Gabinecie Cieni BCC

gen. Leon Komornicki
minister ds. przemysłu obronnego w Gospodarczym Gabinecie Cieni BCC

Witold Michałek
minister ds. procesu stanowienia prawa w Gospodarczym Gabinecie Cieni BCC

Ryszard Pazdan
minister środowiska w Gospodarczym Gabinecie Cieni BCC

Zbigniew W. Żurek
minister prawa pracy i rynku pracy Gospodarczym Gabinecie Cieni BCC

Marek Goliszewski
przewodniczący Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC

Kontakt dla mediów:

Emil Muciński
rzecznik, Instytut Interwencji Gospodarczych BCC
tel. 602 571 395, 22 58 26 113
e-mail: emil.mucinski@bcc.org.pl; instytut@bcc.org.pl

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL