Business Centre Club reprezentowany podczas konferencji ZUS poświęconej przeciwdziałaniu dyskryminacji

15.05.2025

W dniu 14 maja 2025 r. w Centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie odbyła się ogólnopolska konferencja inaugurująca Dni Osób z Niepełnosprawnościami. Wydarzenie pod hasłem „Niepełnosprawność a rynek pracy – jak skutecznie wspierać zatrudnienie i rozwój zawodowy osób z niepełnosprawnościami” zgromadziło przedstawicieli administracji publicznej, instytucji rynku pracy, organizacji społecznych i pracodawców.

Wśród gości specjalnych i otwierających konferencję znaleźli się:

  • Łukasz Krasoń, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych,
  • Anita Noskowska-Piątkowska, szefowa Służby Cywilnej,
  • Małgorzata Lorek, prezes Zarządu PFRON,
  • Agnieszka Szczygielska, dyrektor Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – PIB.

W ramach panelu tematycznego  nr II pt. „Równe prawa i niezależność – jak przeciwdziałać dyskryminacji?”, Business Centre Club reprezentował Tomasz Szklarski, ekspert ds. rynku pracy i zarządzania różnorodnością. Dyskusję moderował dr Krzysztof Czechowski, a uczestnikami panelu byli również:

  • Szymon Witkowski (Pracodawcy RP),
  • Dr Monika Wiszyńska-Rakowska (pełnomocnik Rzecznika Praw Obywatelskich ds. praw osób z niepełnosprawnościami),
  • Jarosław Bogucki (dyrektor ds. Rozwoju, Integracja LAB).

W trakcie dyskusji skupiono się na najskuteczniejszych metodach przeciwdziałania dyskryminacji w miejscu pracy, wyzwaniach we wdrażaniu polityk równościowych oraz sprawdzonych praktykach wspierających inkluzywność.

Tomasz Szklarski w swoim wystąpieniu położył szczególny nacisk na konsekwencje ekonomiczne i demograficzne dla przyszłości rynku pracy, wskazując, że:

„Bez aktywnego włączania osób z niepełnosprawnościami i skutecznej strategii dotyczącej osób niepracujących i nieszukających pracy– Polska gospodarka nie zdoła odpowiedzieć na wyzwania kurczących się zasobów pracy. W ciągu najbliższej dekady, rynek pracy wg prognoz demograficznych może skurczyć się o ponad 2 mln osób, dlatego tak ważne są działania tu i teraz, które będą precyzyjnie wycelowane w aktywizację zawodową.”

Podkreślił również, że skuteczna polityka antydyskryminacyjna musi być poprzedzona solidną diagnozą organizacji – m.in. poprzez badania poziomu otwartości, analizy barier i potrzeb zespołów. Dopiero na tej podstawie można projektować strategie szyte na miarę – adekwatne do kultury organizacyjnej, struktury zespołów i specyfiki danej branży.

„Nie ma uniwersalnych recept. Każda organizacja wymaga innego podejścia, a naszym zadaniem jako ekspertów i partnerów społecznych, jest wspierać liderów w budowaniu rozwiązań dopasowanych i realnych – a nie tylko poprawnych politycznie.”

Na zakończenie wystąpienia, przedstawiciel Business Centre Club podkreślił otwartość Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz zaproszonych instytucji na konstruktywną współpracę:

„Cieszę się, że wspólnie budujemy klimat dla realnych zmian – jestem przekonany, że nasza dzisiejsza rozmowa znajdzie kontynuację już 4 czerwca, podczas konferencji „Różnorodność jako strategia biznesowa” organizowanej przez Urząd Pracy m.st. Warszawy, Business Centre Club oraz firmę Feel Comfort, pod patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika.”

Wydarzenie to ma stanowić kolejny krok w stronę wdrażania konkretnych rozwiązań systemowych i narzędzi wspierających pracodawców w odpowiedzialnym zarządzaniu różnorodnością w miejscu pracy.

 

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL