DRUGA ROCZNICA ŚMIERCI MARKA GOLISZEWSKIEGO

30.04.2024

„Na początku spróbuję odpowiedzieć na pytanie, które nurtuje chyba nas wszystkich: czy Business Centre Club ma być miejscem, w którym w głębokich skórzanych fotelach, z cygarem w ręku, ze szklaneczką whisky, prowadzi się dyskretne rozmowy o pieniądzach i polityce?

Tak. Czymś takim BCC ma być także.

Ale ma być w pierwszej kolejności dynamiczną organizacją reprezentująca i walczącą o interesy swoich członków. Walczącą o interesy ich firm, również o powodzenie polskiej gospodarki. Zgromadzili się w Klubie przedstawiciele wielu różnych przedsiębiorstw, reprezentanci różnych interesów…”

 


 

30 kwietnia 2022 r. odszedł Marek Goliszewski, założyciel i wieloletni prezes Business Centre Club.

Wizjoner, autorytet, człowiek dialogu i rozsądku, biznesmen obdarzony wielką charyzmą i ogromnym zrozumieniem pojęcia solidarności społecznej. Orędownik wolności gospodarczej i rozwoju przedsiębiorczości.

To wyjątkowa postać nie tylko w życiu naszego Klubu, ale również w gospodarczej historii Polski – trudno bowiem przecenić wkład Marka Goliszewskiego w proces transformacji polskiej gospodarki, integracji polskich przedsiębiorców i cywilizowania odradzającego się kapitalizmu.

Doskonale pamiętamy jego zapał, determinację w dążeniu do celu, empatię, zaangażowanie i oddanie. Nadal pobrzmiewają echa wielu jego dokonań, trafnych diagnoz, mądrych inicjatyw. Dwa lata, które właśnie upływają od czasu śmierci Marka, nie sprawiły, że zapomnieliśmy długie lata jego niestrudzonej walki o budowanie solidnych podstaw zdrowej przedsiębiorczości. Za te lata wysiłku, nieustannych wyzwań i ciężkiej pracy chcemy w tym miejscu, w imieniu wszystkich przedsiębiorców, serdecznie podziękować.

 


 

Marek Goliszewski ukończył Szkołę Główną Planowania i Statystyki w Warszawie (obecnie SGH) i Uniwersytet Warszawski. W 1979 został członkiem Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. W roku 1991 założył Business Centre Club, organizację zrzeszającą przedsiębiorców i pracodawców. Od tej chwili nieprzerwanie był jej prezesem.

W latach 2002-2008 był wiceprzewodniczącym Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych i przewodniczącym Zespołu ds. Dialogu Społecznego. W 2010 r. prezydent Lech Kaczyński powołał Goliszewskiego na członka Narodowej Rady Rozwoju.

Marek Goliszewski był też założycielem i pierwszym przewodniczącym Rady Przedsiębiorczości, która jest forum współpracy przedstawicieli największych organizacji reprezentujących przedsiębiorców i pracodawców w Polsce. W 2021 ponownie został jej przewodniczącym.

W 2012 roku odebrał z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Był dziennikarzem i autorem książek, m.in. „Stąd do przyszłości”. Zaangażowany w wiele inicjatyw społecznik – był inicjatorem Akcji Społecznej „Podziel się sukcesem (z ludźmi poszkodowanymi przez los)” oraz należał do Komitetu Wsparcia Budowy Muzeum Historii Żydów Polskich. Reprezentował Polskę w zapasach w 1973 r.

Link do pełnego życiorysu >>

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL