Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021–2027

22.05.2023

Trwa nabór do programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021­2027. W siedzibie Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach, w Auli prof. Marcina Boreckiego, 18 maja 2023 roku odbyło się spotkanie Loży Katowickiej BCC, podczas którego program FE SL 20212027 przedstawił dr. inż. Jan Bondaruk, zastępca dyrektora GIG ds. inżynierii środowiska, członek LK BCC.

 Zebranych licznie uczestników przywitali Eugeniusz Budniok, kanclerz LK BCC, wiceprezes Zarządu BCC, oraz dr. inż Jan Bondaruk, zastępca dyrektora GIG, przedstawiciel BCC w Komitecie Monitorującym FE SL 2021–2027, od ponad dwudziestu lat zajmujący się finansowaniem przedsięwzięć w ramach funduszy europejskich.

Eugeniusz Budniok zaprezentował nową wspólną inicjatywę Związku Pracodawców BCC, Federacji Przedsiębiorców Polskich i Krajowej Izby Gospodarczej – Dekalog przedsiębiorcy. Organizacje te wystartowały również ze wspólną kampanią informacyjną pod hasłem #PrzedsiębiorcaToTeżWyborca. Inicjatywa ma na celu zwrócenie uwagi polityków na problemy przedsiębiorców i uzyskanie jak najszerszego poparcia społecznego dla zaprezentowanych postulatów.

W części głównej spotkania dr. inż. Jan Bondaruk przybliżył działalność Głównego Instytutu Górnictwa, ośrodka badawczego, który – bazując na niepowtarzalnym dorobku placówki oraz wiedzy i doświadczeniu swoich ekspertów – świadczy usługi w zakresie kompleksowego doradztwa i wsparcia w pozyskiwaniu środków z różnych funduszy europejskich. Do projektów realizowanych w takiej współpracy należą Recovery, RECPP, GreenJobs, BioCargo, PilotStrategy i wiele innych.

Dr inż. Jan Bondaruk przedstawił założenia programu FE SL 20212027,  cele i format działania Komitetu Monitorującego program, warunki i specyfikę pozyskiwania środków w ramach Funduszy Europejskich dla Śląskiego, wyjaśnił, jakie są zasady aplikowania, wskazał wybrane fundusze i zakresy wsparcia w ich ramach, zwrócił uwagę na wybrane kwestie, które mogą się okazać rozstrzygające w aplikowaniu, w tym różne przeszkody i pułapki czyhające na firmę wnioskującą o dofinansowanie i sposoby radzenia sobie z nimi.

Po wystąpieniu był czas na dyskusję, Dyrektor Bondaruk odpowiadał wyczerpująco zgromadzonym zainteresowanym określonymi tematami, a uczestnicy dzielili się własnym doświadczeniem w pozyskiwaniu funduszy unijnych. Opowiedział o takim doświadczeniu między innymi Marcin Karel, reprezentujący firmę Amber-Glass, od trzydziestu lat zajmującą się przetwarzaniem szkła i wykonywaniem elementów szklanych dla wielu branż produkcyjnych, handlowych i usługowych, której udało się być beneficjentem programu europejskiego.

Duża frekwencja i żywe zainteresowanie spotkaniem świadczy o potrzebie pozyskiwania przez przedsiębiorców rzetelnych i kompleksowych informacji na temat możliwości, jakie dają FE SL 20212027 i inne podobne programy. W odpowiedzi na to zapotrzebowanie LK BCC, ponownie we współpracy z GIG i dr. inż. Janem Bondarukiem, planuje w nadchodzącym czasie zorganizować spotkanie jeszcze raz.

Więcej informacji

Zainteresowanych współpracą z GIG zachęcamy do kontaktu z Dyrektorem Janem Bondarukiem – zob. https://gig.eu/pl/o-instytucie/kadra-zarzadzajaca-i-pracownicy/pracownicy/jan-bondaruk.

Więcej o FE SL 20212027 i Komitecie Monitorującym zob.:

https://funduszeue.slaskie.pl/

https://funduszeue.slaskie.pl/czytaj/dla_kogo_jest_program

https://funduszeue.slaskie.pl/czytaj/komitet_monitorujacy

 

O Dekalogu przedsiębiorcy: https://www.bcc.org.pl/dekalog-przedsiebiorcy/.

Petycję można podpisać online: https://www.petycjeonline.com/przedsiebiorca_to_tez_wyborca.

 

O kolejnym spotkaniu LK BCC poświęconym FE SL 2021–2027 Loża Katowicka będzie informowała w najbliższym czasie.

 

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL