Konferencja ESG na UJ: United States-Central & Eastern Europe Connection Weekend

02.07.2024

W miniony weekend mieliśmy przyjemność uczestniczyć – w ramach patronatu honorowego BCC – w niezwykle inspirującej konferencji „2nd US-CEE Connection Weekend: US and EU Perspectives on ESG: Towards a Sustainable World or a Dangerous Utopia?”. Było to wydarzenie pełne wartościowej wiedzy prawniczej, z wyjątkowym gronem gości, które na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci.


Agenda i warsztaty przedkonferencyjne

Konferencja rozpoczęła się w piątek, 28 czerwca 2024 r., serią warsztatów w Refektarzu, Collegium Wróblewskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pierwszy warsztat, „ESG Disputes and Arbitration – Opportunities and Challenges”, prowadzony przez Barbarę Tomczyk i Piotra Paprotę z kancelarii GESSEL, dostarczył uczestnikom głębokiego wglądu w możliwości i wyzwania związane z rozstrzyganiem sporów ESG poprzez arbitraż. Kolejny warsztat, „ESG Officer – Career for a Lawyer?”, prowadzony przez Agnieszkę Hajos-Iwańską i Małgorzatę Tomakę z kancelarii B2Rlaw, rozważał perspektywy kariery prawnika jako specjalisty ds. ESG.

 

Główne wydarzenia Konferencji

Popołudniowe sesje odbywały się w historycznej Auli Głównej Collegium Novum. Uroczysta ceremonia inauguracji American Law Program, z udziałem Dziekana prof. Jerzego Pisulińskiego (UJ) oraz Dziekana prof. Stephena Payne’a (Catholic Law), była bardzo podniosłym momentem, szczególnie gdy wręczano nagrody najlepszym studentom programu.


Panele Dyskusyjne

Konferencja obfitowała w panele dyskusyjne, które poruszały szerokie spektrum tematów związanych z ESG:

  • Panel #1: Conceptualizing ESG and Sustainability: Moderowany przez dr. Wojciecha Bańczyka, panel ten zgłębił różne perspektywy na zrównoważony rozwój, obejmując filozoficzne, religijne i międzynarodowe prawo.
  • Panel #2: Differing EU and US Approaches to Promoting ESG goals: Panel pod przewodnictwem Łukasza Chyły omawiał różnice w podejściu do celów ESG pomiędzy USA a UE. Kluczowy wykład wygłosiła Hester M. Peirce, Komisarz SEC.
  • Panel #3: Competing visions of corporate interests and ESG goals: Moderowany przez Łukasza Chyłę, ten panel skupił się na różnych wizjach dotyczących celów regulacji na rynkach kapitałowych oraz debatował nad efektywnością podejść korporacyjnych do ESG.
  • Panel #4: Law and Business Perspectives on Practice Challenges in Meeting ESG Requirements: Dr Gaspar Kot prowadził dyskusję na temat praktycznych konsekwencji dla firm oraz ich doradców prawnych w kontekście zgodności z regulacjami ESG w USA i UE.


Wymiana doświadczeń i kontakty biznesowe

W trakcie konferencji (a zwłaszcza w przerwach) była okazja do spotkań networkingowych, gdzie można było wymienić się doświadczeniami i nawiązać kontakty biznesowe oraz naukowe. Szczególnie wartościowe okazały się nieformalne rozmowy podczas rundy stołu prowadzonej przez prof. Sarah Duggin.

Dziękujemy wszystkim prelegentom i uczestnikom za ich wkład i zaangażowanie. Już teraz nie możemy się doczekać kolejnej edycji tego inspirującego spotkania!

 

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL