Konferencja „Relacje polsko-hiszpańskie. Historia i przyszłość” w Loży Gdańskiej BCC

06.06.2023

W związku z przejęciem w drugim półroczu 2023 r. przez Hiszpanię prezydencji w Radzie Unii Europejskiej oraz przypadającym w tym roku jubileuszu 20-lecia Konsulatu Honorowego Królestwa Hiszpanii w Gdańsku, 26 maja br. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku odbyła się debata poświęcona relacjom polsko-hiszpańskim.

Uczestników spotkania przywitał dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku Basil Kerski.
Program konferencji został podzielony na dwie części. W pierwszym politycznym panelu uczestniczyli Ambasador Królestwa Hiszpanii w Polsce J.E. Ramiro Fernández Bachiller, Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej Ryszard Schnepf, Wicemarszałek Województwa Pomorskiego Leszek Bonna oraz Zastępca Prezydenta Miasta Gdańska Monika Chabior.

Prelegenci wymienili poglądy na temat rozwoju relacji polsko-hiszpańskich na przestrzeni ostatnich lat oraz wpływu tych relacji na osiągnięcie celów, które stawiały sobie Polska i Hiszpania, ich regiony i miasta. Ambasador nawiązał do bezpośrednich doświadczeń i współpracy z Hiszpanami w budowaniu gospodarki i napotykanych przy tym przeciwnościach. Przypomniał o współpracy w zakresie kultury, edukacji, a także o hiszpańskich firmach ubiegających się o kontrakty na realizację dużych inwestycji w Polsce.

Reprezentant Województwa Pomorskiego wicemarszałek Leszek Bonna opowiedział o współpracy obu krajów w przemyśle offshore. Wspomniał o inicjatywie samorządu z 2020 r., kiedy to powołano Pomorską Platformę Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku, która obecnie skupia ponad 150 sygnatariuszy. Jej celem jest zwiększenie udziału pomorskich firm w procesie budowy morskich farm wiatrowych. Funkcjonowanie platformy już zaowocowało zbliżeniem interesów z Baskijskim Klastrem Energii.

Drugi panel otworzył Kanclerz Loży Gdańskiej BCC, Konsul Honorowy Królestwa Hiszpanii w Gdańsku Maciej Dobrzyniecki, który porozmawiał z przedsiębiorcami działającymi na rynku iberyjskim. Uczestnikami tej części spotkania byli prezesi firm zrzeszonych w Loży Gdańskiej BCC. Swoimi doświadczeniami na temat sposobu prowadzenia biznesu, różnic kulturowych oraz sposobu postrzegania Polski na rynku hiszpańskim podzieli się m.in. wiceprezes członek Zarządu Santander Bank Polska S.A. Juan de Porras, prezes Zarządu Ziaja Ltd Zenon Ziaja, dyrektor zarządzający Omida SA Daniel Franke, dyrektor ds. komunikacji Remontowa Holding SA Grzegorz Landowski oraz właścicielka Agnes Inversiones SL Agnieszka Marciniak-Kostrzewa.

Członkowie BCC opowiedzieli o rosnącej współpracy pomiędzy Hiszpanią i Polską, gdzie oba kraje czerpią korzyści z handlu, inwestycji i współpracy w różnych sektorach gospodarki. W zakresie usług finansowych przykładem może być obecność Banku Santander w Polsce, który stał się jednym z ważniejszych graczy na polskim rynku bankowym. Z kolei Zenon Ziaja opowiedział o ekspansji produktów kosmetycznych na rynku iberyjskim, który stał się największym rynkiem zagranicznym. Produkty Ziaja występują w największych sieciach handlowych Hiszpanii. Ciekawe spostrzeżenia zabrzmiały ze strony przedstawicielki rynku nieruchomości, która od 30 lat pomaga Polakom osiedlić się tymczasowo lub na stałe w Hiszpanii. Opowiadała o specyfice pracy w Hiszpanii oraz o tym, jak wybuch wojny wpłynął na wzrost zainteresowania nieruchomościami na Półwyspie Iberyjskim. Jednym głosem goście podkreślali łatwość inwestowania na rynku hiszpańskim przy nieskomplikowanych procedurach administracyjnych.

Liczymy, że bilans współpracy pomiędzy oboma krajami znacząco wzrośnie w najbliższych latach.

 

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL