Lutowe spotkanie Klubu HRBP

11.02.2022

10 lutego br. członkowie Loży Gdańskiej BCC mieli możliwość uczestniczenia w pierwszym w tym roku kalendarzowym spotkaniu on-line organizowanym w ramach projektu Klub HR Business Partner, który został powołany przez Olivia Business Centre z myślą o budowie długofalowej współpracy HR w regionie pomorskim. Loża Gdańska BCC partneruje mu w tej misji od momentu powstania.

Tematem spotkania był Polski Ład i zmiany, jakie wprowadza w przepisach, istotne z punktu widzenia pracodawcy i pracownika.

Prelegentami byli: Katarzyna Kalina – Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pucku oraz Jakub Wajs – doradca podatkowy, radca prawny, ekspert międzynarodowej firmy Rödl & Partner. Spotkanie rozpoczęła p. Katarzyna Kalina, przedstawiając prezentację na temat najważniejszych zmian wprowadzonych przez Polski Ład, istotnych z punktu widzenia pracownika. Pani Naczelnik poinformowała między innymi o nowej skali podatkowej, w tym o podwyższonej kwocie wolnej
od podatku do 30 000 zł. Przedstawiła także informacje na temat podniesienia progu dochodu do 120 000 zł, a także pokazała od strony praktycznej nowy mechanizm pobierania zaliczek na podatek dochodowy. Na koniec swojego wystąpienia pani Naczelnik odpowiedziała na liczne pytania, które uczestnicy mieli możliwość przekazania przed spotkaniem. Najwięcej z nich dotyczyło ulgi dla klasy średniej, która cały czas budzi wiele wątpliwości zarówno wśród przedsiębiorców jak i pracowników.

Koleją prezentację przedstawił Jakub Wajs. W drugiej części spotkania dowiedzieliśmy się, jakie problemy i ułatwienia czekają na płatnika zatrudniającego pracowników w kontekście Polskiego Ładu. Poruszona została kwestia składki zdrowotnej i rozwiązań, jakie w tym zakresie zostały wprowadzone. Omówiono też temat wszelkich dokumentów, jakie należy zaktualizować zgodnie z przepisami Polskiego Ładu, podsumowano zasady naliczania zaliczek na podatek dochodowy, a także przedstawiono prognozy na kilka najbliższych miesięcy, związane właśnie z Polskim Ładem. W tej części również nie zabrakło pytań o konkretne sytuacje przedsiębiorców, na które p. Wajs odpowiedział w wyczerpujący sposób.

Spotkanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem – swój udział potwierdziło 120 firm, a temat był dla uczestników niezwykle aktualny i ważny. Poproszono o możliwość ponownego zorganizowania spotkania o takiej tematyce za kilka miesięcy, z uwzględnieniem kolejnych, planowanych w Polskim Ładzie zmian.

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL