Minister Hetman w Loży Lubelskiej BCC – „Innowacje i deregulacje”

22.04.2024

Minister Rozwoju Regionalnego i Technologii Krzysztof Hetman był gościem wyjazdowego spotkania Loży Lubelskiej BCC, które odbyło się na terenie kampusu Politechniki Lubelskiej.

– Dyskutowaliśmy o II  pakiecie deregulacyjnym, komercjalizacji innowacji oraz dialogu wyższych uczelni z biznesem – podsumowuje Mirosław Kasprzak, dyrektor Loży Lubelskiej BCC.

– Musimy zmienić sposób myślenie na temat tego, czego będziemy wymagać od beneficjentów w zakresie wsparcia dla rozwoju innowacji. Moment komercjalizacji usługi lub produktu to często koniec procesu innowacji w polskich realiach. Okazuje się, że spora część produktów lub procesów innowacyjnych powstałych w Polsce z powodzeniem realizuje się za granicą. Jedną z barier rozwoju innowacji w Polsce jest nadmierna biurokracja – powiedział minister Krzysztof Hetman.

Odbiurokratyzowanie gospodarki to jedno z podstawowych zadań, jakie stoi przed Ministerstwem Rozwoju i Technologii

–  Do 8 maja potrwają konsultacje nad projektem ustawy deregulacyjnej. Ustawa ma prowadzić do likwidacji barier, jakie napotyka dziś biznes, głównie administracyjnych i fiskalnych. W pierwszym pakiecie deregulacyjnym znalazły się między innymi: skrócenie czasu kontroli w mikrofirmach z 12 do 6 dni, wydłużenie do co najmniej 6 miesięcy vacatio legis i wzmocnienie roli mediacji w rozwiązywaniu sporów. Beneficjentem tego ostatniego punktu będą także sądy – stwierdził obecny na spotkaniu dr Mariusz Filipek pełnomocnik ministra ds. deregulacji i dialogu gospodarczego. Projekt ustawy deregulacyjnej przewiduje wprowadzenie w sumie 50 zmian w 35 obecnie obowiązujących ustawach.

– Uczelnie techniczne mają wpisane w swoje DNA stałe relacje z biznesem. Politechnika Lubelska jest od lat najbardziej innowacyjną uczelnią w Polsce. W ubiegłym roku mieliśmy 129 patentów i był to najlepszy wynik w Polsce – powiedział prof. Zbigniew Pater, rektor Politechniki Lubelskiej, który zaapelował o środki na badania przedwdrożeniowe, które we współpracy z biznesem powinny podnieść poziom innowacyjności naszej gospodarki.

Minister Krzysztof Hetman, dziękując za zaproszenie na spotkanie, podkreślił rolę przedsiębiorców i wagę dialogu z organizacjami pracodawców dla rozwoju życia gospodarczego w Polsce.

W spotkaniu oprócz Lubelskiej Loży BCC uczestniczyli przedstawiciele Lubelskiego Forum Pracodawców ze Zbigniewem Michalakiem, prezesem zarządu LFP.

 

 

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL