„(Nie)widzialni” – bezpłatne warsztaty na temat niewidocznych niepełnosprawności

23.11.2023

 

Działająca pod patronatem Business Centre Club fundacja StwardnienieRozsiane.Info zaprasza do Gdańska na dalszy etap warsztatów poświęconych niewidocznym niepełnosprawnościom. Zajęcia odbędą się w ostatnich dniach listopada. Do wyboru są warsztaty stacjonarne w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku (30 listopada), a także dwa terminy spotkań online (26 i 28 listopada).

Niewidoczne niepełnosprawności są niezwykle istotnym, ale często niezauważanym, a wręcz lekceważonym aspektem niepełnosprawności. Mogą być one trudne do dostrzeżenia przez otoczenie, ale mają ogromny wpływ na życie osób, które ich doświadczają. Często wynikają m.in. z chorób przewlekłych, zaburzeń neurorozwojowych, skutków leczenia, wypadków i wielu innych przyczyn. Osób, które się z nimi zmagają nie brakuje. W Polsce mieszka aż 7 milionów osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Znaczna część z nich (ok. 80%) doświadcza właśnie tych niewidocznych, a gdy proszą o pomoc lub mają problemy z wykonaniem jakiejś czynności, często spotykają się z niezrozumieniem ze strony otoczenia: współpracowników, sąsiadów, kolegów ze szkoły czy uczelni, a nawet członków rodziny.

Niewidoczne niepełnosprawności, mimo że doświadcza ich kilka milionów Polaków, są często tematem, który pozostaje niezrozumiały, a przez to właśnie „niewidzialny” w naszym społeczeństwie. Brakuje świadomości, wiedzy i często zrozumienia, że niepełnosprawność, która nie jest widoczna na pierwszy rzut oka, może znacząco wpływać na życie osoby, która ją doświadcza. Mam nadzieję, że dzięki projektowi „(Nie)widzialni” uda się zmienić tę sytuację. Niezmiernie mnie cieszy, że dzięki wsparciu finansowym gdańskiego samorządu możemy kontynuować serię warsztatów nt. niewidocznych niepełnosprawności – mówi Monika Łada, prezeska Fundacji StwardnienieRozsiane.Info.

Fundacja StwadnienieRozsiane.Info, kontynuuje projekt „(Nie)widzialni”, tym razem w Gdańsku, gdzie odbędą się warsztaty, które pomagają zrozumieć m.in.:

  • Jakie mogą być przyczyny niewidocznych niepełnosprawności.
  • Jakie są codzienne wyzwania osób z niewidocznymi niepełnosprawnościami.
  • Czy i dlaczego brakuje zrozumienia dla potrzeb osób z niewidocznymi niepełnosprawnościami.
  • Jak i kiedy oferować wsparcie i zrozumienie takim osobom.
  • Jak uniknąć błędów i stereotypów w relacjach z osobami z niewidocznymi niepełnosprawnościami.
  • Dlaczego słowa mają znaczenie i jaki powinien być język opisu niepełnosprawności.

Wszystkie zajęcia są bezpłatne, ale obowiązują na nie zapisy – więcej informacji o rejestracji znajdują się na stronie internetowej www.niewidzialni.org.pl. Warto się pospieszyć, bo liczba miejsc jest ograniczona. Warsztaty przeznaczone są dla dorosłych oraz dla młodzieży od 16. roku życia. Prowadzą je doświadczeni eksperci związani z Fundacją StwardnienieRozsiane.Info.

Więcej informacji o projekcie >

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL