Business Centre Club razem z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich oraz organizacjami przedsiębiorców branży nieruchomościowej wystosował apel do samorządów i wojewodów o ratowanie miejsc pracy i gospodarki oraz zmianę polityki na bardziej proinwestycyjną.
Covid-19 uderzył niespodziewanie w zdrowie ludzi i światową gospodarkę. Okres dobrobytu zakończył się z dnia na dzień, a każdego dnia docierają do nas sygnały z różnych stron świata o masowych zwolnieniach idących już nie w setki tysięcy, a w miliony. Według niektórych ekonomistów wchodzimy w recesję, jakiej świat nie widział od 100 lat. Ucierpią obywatele, firmy, samorządy i całe państwa – piszą sygnatariusze apelu.
Kluczowe jest teraz wsparcie dla przedsiębiorców, tak aby udało im się utrzymać jak największą liczbę miejsc pracy, przetrwać okres kryzysu i odbudować gospodarkę. Przedsięwzięcia budowlane, w ramach których proces inwestycyjny jest rozłożony na lata, od zawsze stanowiły koło zamachowe gospodarki.
Jako przedstawiciele branży nieruchomościowej, w tym budownictwa, apelujemy do władz samorządowych wszystkich szczebli oraz wojewodów, aby w tym trudnym okresie zmienili nastawienie na zdecydowanie proinwestycyjne – czytamy w apelu.
Przedsiębiorcy apelują do władz samorządowych wszystkich szczebli i do wojewodów, aby w tym trudnym okresie podjęli działania ułatwiające inwestorom przygotowanie i realizację projektów nieruchomościowych:
· stworzenie i stosowanie jak najprostszych procedur uzyskiwania decyzji administracyjnych;
· przyspieszenie uzgodnień;
· racjonalność w procedurach podziału zadań i kosztów budowy infrastruktury;
· zmianę nastawienia i podziału na „nasze miejskie” i „wasze prywatne”;
· większe otwarcie się na prywatnych inwestorów i przedsiębiorców oraz stworzenie im przyjaznej przestrzeni do działalności.
Takie działania przyniosą ogromne korzyści dla lokalnych społeczności, samorządów i dla całego kraju.
Więcej informacji i pełna treść apelu w załączeniu.
Kontakt dla mediów:
Emil Muciński
rzecznik, Instytut Interwencji Gospodarczych BCC
tel. 602 571 395, 22 58 26 113
e-mail: emil.mucinski@bcc.org.pl; instytut@bcc.org.pl