Apel o zatrzymanie erozji wymiaru sprawiedliwości i dualizmu prawnego

13.12.2019

Propozycja nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych zgłoszona przez posłów Jana Kanthaka, Sebastiana Kaletę i Jacka Ozdobę to kolejny element zmian w wymiarze sprawiedliwości polegający na podporządkowaniu władzy sądowniczej władzy ustawodawczej i wykonawczej.
Tymczasem, zgodnie z Konstytucją, ustrój Rzeczypospolitej Polskiej opiera się na podziale i równowadze władzy ustawodawczej, władzy wykonawczej i władzy sądowniczej, a sędziowie są nieusuwalni. Jest to podstawowa, historycznie wypracowana gwarancją niezawisłości i bezstronności sędziego, a tym samym bezstronnego procesu dla obywatela, w tym także przedsiębiorcy.

Proponowane zmiany sprowadzają się do nieuzasadnionego dyscyplinowania sędziów przez siły polityczne, albowiem sędziowie wydający rozstrzygnięcie, czy też działający nie po myśli przedstawicieli pozostałych władz, będą narażeni na konsekwencje m.in. w postaci złożenia z urzędu. Jest to niedopuszczalne w demokratycznym państwie prawnym.

Wprowadzenie przedmiotowych zmian doprowadzi do dalszej erozji wymiaru sprawiedliwości i dualizmu prawnego, co jest bardzo niebezpieczne dla państwa, jako jednostki działającej na podstawie przepisów prawa.

BCC apeluje o zatrzymanie prac nad tymi zmianami oraz rozpoczęcie szerokich konsultacji społecznych, w celu realnej reformy wymiaru sprawiedliwości, która zmniejszy przewlekłość postępowań, z poszanowaniem zasad demokratycznego państwa prawnego.

Kontakt do ekspertów:

Marek Goliszewski
prezes Business Centre Club
przewodniczący Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC
tel. 22 625 30 37
e-mail: biuro@bcc.org.pl

Radosław Płonka
ekspert BCC ds. prawa gospodarczego
tel. 501 177 515
e-mail: radoslaw.plonka@bcc.org.pl

Kontakt dla mediów:

Emil Muciński
rzecznik, Instytut Interwencji Gospodarczych BCC
tel. 602 571 395, 22 58 26 113
e-mail: emil.mucinski@bcc.org.pl; instytut@bcc.org.pl

2019.12.13 Apel o zatrzymanie erozji wymiaru sprawiedliwości

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL