Marcin Piskorski
W opinii Komisji Rynku Aptecznego BCC oraz innych organizacji pracodawców, podpisana wczoraj przez Prezydenta RP nowelizacja ustawy Prawo farmaceutyczne spowoduje wzrost cen leków oraz zahamuje rozwój aptek prowadzonych przez polskich przedsiębiorców. Na „aptece dla aptekarza” stracą polscy obywatele płacąc więcej za leki. Najbardziej dotkliwie odczują to osoby najczęściej odwiedzające apteki, czyli seniorzy, przewlekle chorzy i niepełnosprawni. A właśnie dla tych grup oszczędności mają szczególne znaczenie, bo wydatki na leki stanowią bardzo poważną pozycję w ich miesięcznym budżecie. Nowe prawo uderza bowiem w sieci apteczne, a według szacunków na wydatkach w tych właśnie aptekach polscy pacjenci oszczędzają średnio około 2 mld zł rocznie.
Podpisana przez Prezydenta ustawa uderza w fundamentalną wartość jaką jest swoboda działalności gospodarczej i została już raz uznana za niezgodną z Konstytucją. Przyjęte rozwiązanie stoi także Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, tzw. „Planie Morawieckiego”. Istniejące w Polsce sieci aptek to w zdecydowanej większości małe i średnie polskie firmy, którym powyższe ograniczenie uniemożliwi dalszy rozwój i przekształcenie w odpowiednio średnie i duże przedsiębiorstwa.
Nowelizacja Prawa farmaceutycznego została negatywnie zaopiniowana m.in. przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów, a negatywne stanowisko wobec całej ustawy wyrazili wicepremierzy Mateusz Morawiecki oraz Jarosław Gowin.
Szczegółowa opinia w załączeniu.