Aż 100 000 nowych miejsc pracy czeka na profesjonalnych kierowców – wynika z prognoz polskich firm transportowych. Potrzeby rynku są dużo większe niż liczba pracujących kierowców. Jednak barierą są koszty uzyskania kwalifikacji i niezbędnych uprawnień, które wynoszą ok. 10 000 zł. Zdaniem Komisji BCC ds. Transportu, aby zwiększyć dostępność zawodu kierowcy oraz dopływ nowych pracowników na rynek pracy konieczne jest instytucjonalne wsparcie.
– Mamy propozycje rozwiązań ułatwiających dostęp do zawodu profesjonalnego kierowcy, m.in. dotacje w urzędach pracy na prowadzenie szkoleń z zakresu kwalifikacji zawodowych kierowców na prawo jazdy kategorii C+E, szkoleń z obsługi tachografu cyfrowego oraz czasu pracy i przerw, czy wykonywania specjalnych operacji transportowych – mówi Adam Juniszewski, przewodniczący Komisji BCC ds. Transportu. Proponuje również wykorzystanie symulatorów aut ciężarowych, które znajdują się w niektórych wyższych szkołach technicznych, m.in. na Politechnice Wrocławskiej. Wymaga to jednak określenia możliwych ram współpracy uczelni i biznesu w tej branży.
Transportowcy obawiają się także Pakietu Mobilności. W kwietniu br. Parlament Europejski przegłosował ważne zmiany, które mogą być dla polskiej branży transportowej nieobliczalne. A mówimy o branży obsługującej obecnie 25% europejskiego rynku przewozowego, stanowiącej 8% polskiego PKB.
– Liczymy na większe wsparcie ze strony rządu dla branży transportowej w Polsce, która musi utrzymać swoją konkurencyjność na rynku europejskim – mówił Adam Juniszewski podczas briefingu prasowego Komisji BCC ds. Transportu, który odbył się 1 października w siedzibie BCC. (komentarz wideo https://youtu.be/-eDFV26kxzU)
– Chcielibyśmy, aby Komisja była platformą skupiającą przedsiębiorców transportowych w Polsce. Będziemy robić wszystko, aby zmieniać przepisy Pakietu Mobilności. Mamy dużo pomysłów i osób, które są bardzo zainteresowane, aby ten pakiet był bardziej przychylny polskiemu przedsiębiorcy. Nic nie jest stracone i liczymy, że uda nam się pozyskać przychylność polskiego rządu, aby pokazać silny głos na arenie Unii Europejskiej – powiedziała Karolina Ciasto, wiceprzewodnicząca Komisji BCC ds. Transportu. (komentarz wideo: https://youtu.be/602VvBb4ZRQ)
Komisja, wraz z przedstawicielami branży, wystosowała apel do premiera Mateusza Morawieckiego o wsparcie krajowego transportu oraz merytoryczną współpracę z przedsiębiorcami w celu wypracowania rozwiązań chroniących polski transport w UE.
Kontakt do ekspertów:
Kontakt do ekspertów:
Adam Juniszewski
przewodniczący Komisji BCC ds. Transportu
tel. 509 510 998
e-mail: adam.juniszewski@bcc.org.pl
Karolina Ciastko
wiceprzewodnicząca Komisji BCC ds. Transportu
ekspertka BCC ds. transportu drogowego krajowego i międzynarodowego, prawa przewozowego
tel. 506 154 362
e-mail: karolina.ciastko@bcc.org.pl
Mariusz Frąc
ekspert rynku transportowego
tel. 664 963 627
e-mail: mariusz.frac@mawogroup.pl
Kontakt dla mediów:
Emil Muciński
rzecznik, Instytut Interwencji Gospodarczych BCC
tel. 602 571 395, 22 58 26 113
e-mail: emil.mucinski@bcc.org.pl; instytut@bcc.org.pl
2019.09.11 Apel Komisji BCC ds. Transportu do premiera Mateusza Morawiec…