Sejm przyjął projekt ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności gruntów. BCC od lat postulował zastąpienie prawa użytkowania wieczystego prawem własności. Kluczowe postanowienia projektu ustawy będą miały w naszej opinii pozytywny wpływ na rynek mieszkaniowy w Polsce, zgodnie z prowadzoną polityką mieszkaniową państwa, m.in. zwiększenie liczby własnościowych lokali mieszkalnych położonych na nieruchomościach stanowiących własność sprzedającego. W odniesieniu do części zapisów projektu, zaproponowaliśmy doprecyzowanie przepisów lub wprowadzenie dodatkowych regulacji w formie poprawek.
Nie można natomiast zgodzić się z przedstawionymi w projekcie tezami dotyczącymi uzasadnienia ograniczenia praw użytkowania wieczystego wyłącznie w odniesieniu do nieruchomości wykorzystywanych na cele mieszkaniowe. W opinii BCC, wszystkie wskazane w uzasadnieniu argumenty przemawiające za eliminacją i ograniczeniem możliwości ustanawiania prawa użytkowania wieczystego, znajdują zastosowanie również do nieruchomości wykorzystywanych na inne cele. BCC zaproponował rozszerzenie zakresu projektu, albo uregulowania tej kwestii – w odniesieniu do innego rodzaju nieruchomości – w odrębnym akcie normatywnym.
• Ponadto, BCC proponował dodanie ust. 9 przewidującego szczegółową regulację dotyczącą ustalenia udziałów w całej nieruchomości objętej prawem własności lub współwłasności, powstałej z prawa użytkowania wieczystego lub współużytkowania wieczystego. Projekt nie reguluje bowiem wprost sytuacji, która może występować w praktyce, zgodności udziałów w prawie użytkowania wieczystego, które będą przekształcone w udziały w prawie własności, z udziałami w budynkowej nieruchomości wspólnej.
• Dodanie przepisu gwarancyjnego dla właścicieli nieruchomości, co do wysokości opłaty – w praktyce może wystąpić bowiem sytuacja, że antycypując przekształcenie, właściciele nieruchomości na których ustanowione jest użytkowanie wieczyste, dążyć będą do nieproporcjonalnego podwyższenia opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego przed 1 stycznia 2019 r.
• Pozytywnie oceniliśmy art. 3 projektu dotyczący opłaty przekształceniowej w sztywnej wysokości, równej dotychczasowej opłacie rocznej z tytułu użytkowania wieczystego. Mając na uwadze różne okresy obowiązywania obecnych praw użytkowania wieczystego, BCC zaproponował modyfikację art. 3 ust. 6 projektu, poprzez dodanie zastrzeżenia, że opłata jest wnoszona przez okres 20 lat nie dłużej jednak niż do dnia, w którym prawo użytkowania wieczystego by wygasło.
Szczegółowe uwagi i propozycje 2018.07.26 Opinia BCC nt. projektu ustawy o przekształceniu użytk. wiecz…
Kontakt do eksperta:
dr Łukasz Bernatowicz
ekspert BCC ds. infrastruktury, prawa budowlanego i zamówień publicznych
członek Rady Dialogu Społecznego, członek Rady Zamówień Publicznych
tel. 502 066 619
e-mail: lukasz.bernatowicz@bcc.org.pl
Kontakt dla mediów:
Emil Muciński
rzecznik, Instytut Interwencji Gospodarczych BCC
tel. 602 571 395, 22 58 26 113
e-mail: emil.mucinski@bcc.org.pl; instytut@bcc.org.pl