BCC: Słuszny co do idei projekt ustawy o pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorstw wymaga poprawy

25.02.2021

Ustawa o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorstw z 16 lipca 2020 r. stanowi bardzo istotne narzędzie wsparcia firm małych, średnich i dużych, które znajdują się w trakcie postępowania upadłościowego lub którym grozi likwidacja z powodu epidemii COVID-19, a także zaistniałych wcześniej problemów ekonomicznych. Z uwagi na występujące na rynku ograniczenia w zakresie dostępu do źródeł finansowania takich podmiotów, zwłaszcza obecnie, przedsiębiorcy ci nie mogą liczyć na zdobycie środków pieniężnych niezbędnych na działania naprawcze ścieżkami standardowymi. Powyższa ustawa im to umożliwiała.

Projekt obecnie przedstawiony do konsultacji przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, dotyczy zmian niektórych artykułów lub punktów ww. ustawy. Wynikają one z półrocznych doświadczeń jej stosowania oraz pogarszających się warunków funkcjonowania podmiotów gospodarczych, spowodowanych przez konieczność wprowadzenia przez rząd kolejnych ograniczeń działalności w związku z trwającą pandemią. Zmiany polegają na rozszerzeniu lub doprecyzowaniu wybranych jej zapisów w formie, która usprawni mechanizmy udzielania pomocy firmom znajdującym się w trudnej sytuacji ekonomicznej i zwiększy dostępność opisanych w ustawie form pomocy.

Zarówno założenia ustawy uchwalonej w lipcu ubiegłego roku, jak również proponowane obecnie jej zmiany należy ocenić pozytywnie i uznać za dobry instrument pozwalający stabilizować krajową gospodarkę.

Niemniej ustawę, już w wersji pierwotnej, cechowała duża niejasność i nieprecyzyjność języka wielu zapisów, zwłaszcza w kwestiach dotyczących warunków, jakie spełniać musi beneficjent ubiegający się o wsparcie, zawartości dokumentacji, jaką musi przedłożyć oraz sposobu wydatkowania otrzymanych środków.

Przedstawiony do konsultacji dokument w niewielkim stopniu koryguje wskazane wyżej ułomności ustawy, co oznacza, że firmy korzystające ze wsparcia w dalszym ciągu będą miały problemy z przygotowaniem dokumentacji, w oparciu o którą pomoc tę mogą uzyskać. BCC proponuje poprawienie tych zapisów, które stanowią barierę biurokratyczną, oraz deklaruje merytoryczne wsparcie.

Opinia BCC do projektu ustawy o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorstw

 

Kontakt z ekspertką:

dr Grażyna Majcher-Magdziak
ekspertka BCC ds. gospodarki
minister skarbu i prywatyzacji w Gospodarczym Gabinecie Cieni BCC
członek Rady Dialogu Społecznego
tel. 22 562 33 43
e-mail: grazyna.magdziak@bcc.org.pl

Kontakt dla mediów:

Emil Muciński
rzecznik, Instytut Interwencji Gospodarczych BCC
tel. 602 571 395, 22 58 26 113
e-mail: emil.mucinski@bcc.org.pl; instytut@bcc.org.pl

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL