W piątek, prezydent Andrzej Duda powołał Narodową Radę Rozwoju. Jej pierwsze posiedzenie poświęcone było bezpieczeństwu zdrowotnemu Polaków. W ramach Rady wyodrębniono 10 sekcji tematycznych, m.in. sekcję ochrony zdrowia. Tworzą ją wybitni eksperci o różnym doświadczeniu i odmiennych poglądach: dr Leszek Borkowski (koordynator sekcji), Marek Balicki, prof. dr hab. Piotr S. Czauderna, dr Maciej Dercz, prof. dr hab. Ewa B. Marcinowska-Suchowierska, dr Jerzy Milewski, Maria Ochman, prof. dr Waldemar Priebe, dr hab. Piotr Przybyłowski, prof. dr hab. Piotr Radziszewski. Te nazwiska gwarantują pluralizm i nową jakość debaty publicznej o naszym zdrowiu. Ich zadaniem będzie przygotowywanie opinii, ekspertyz, a także założeń merytorycznych do prezydenckich ustaw dotyczących ochrony zdrowia.
Przebieg piątkowej debaty potwierdził, że o zdrowiu Polaków można dyskutować ponad podziałami bez politycznych uprzedzeń i awantur. Dyskutowano jak naprawić system ochrony zdrowia by w pełni zagwarantować obywatelom konstytucyjne prawo dostępu do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych.
Podjęte w debacie problemy wychodzą także naprzeciw zgłaszanym przez przedsiębiorców z branży medycznej i farmaceutycznej postulatów dotyczących: polityki i standardów opieki senioralnej, dostępu do opieki geriatrycznej, wyceny technologii medycznych, konkurencyjności na rynku usług medycznych, koniecznych zmian legislacyjnych dotyczących polityki lekowej, racjonalnego wykorzystania dostępnych środków finansowych i zasobów kadrowych, wykorzystania funduszy europejskich w perspektywie finansowej 2016 – 2020.
W opiniach i stanowiskach BCC wielokrotnie wskazywaliśmy na potrzebę wypracowania ponadpartyjnej polityki zdrowotnej państwa, której efektem byłoby uzyskanie narodowego konsensu w sprawie długofalowej wizji i strategii dla ochrony zdrowia w Polsce.
W kontekście obrad Narodowej Rady Rozwoju, za najpilniejsze do podjęcia w pracach sekcji ochrony zdrowia uznać należy następujące problemy:
- Reforma systemu usług farmaceutycznych, opieki farmaceutycznej, zmiana sposobu postrzegania przez państwo problemów polskiej farmacji, rynku aptecznego i hurtowego, bezpieczeństwa lekowego oraz zabezpieczenia stałej dostępności pacjentom do leków ratujących życie.
- Określenie strategicznych celów zapewniających stabilne warunki dalszego rozwoju polskiego przemysłu farmaceutycznego. Potrzebna jest odpowiednia długofalowa polityka państwa, która zachęci krajowy przemysł farmaceutyczny do inwestycji, tak by mógł konkurować z podmiotami zagranicznymi. Wyzwaniem dla przemysłu farmaceutycznego w Polsce jest produkcja leków onkologicznych i biotechnologicznych. Z tych też względów, branża potrzebuje rządowej strategii rozwoju, jako znaczącej części polityki lekowej państwa.
- Strategia działania państwa w starzejącym się społeczeństwie. „Srebrna gospodarka” i miejsce w niej sektora ochrony zdrowia. Starzenie się społeczeństwa stanowi potężne wyzwanie dla systemów emerytalnych, opieki zdrowotnej i socjalnej oraz finansów publicznych. Stwarza również możliwości tworzenia nowych miejsc pracy, a także dostosowanie systemu opieki zdrowotnej do potrzeb zmieniającej się demografii społecznej.
- „Policy paper” dla ochrony zdrowia na lata 2014 – 2020.
Strategia wykorzystania funduszy unijnych z polityki spójności 2014-2020 na sektor ochrony zdrowia w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju profilaktyki zdrowotnej, diagnostyki i medycyny naprawczej ukierunkowane na główne problemy epidemiologiczne w Polsce.
Reasumując, działania podejmowane w ramach Narodowej Rady Rozwoju powinny stanowić istotne wsparcie w realizacji ustawy o zdrowiu publicznym oraz Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016 – 2020. Powinny wzajemnie się uzupełniać z pracami Rady do spraw Zdrowia Publicznego, której to powołanie zależnej jest od wejścia w życie tej ustawy. Oczekujemy zatem podpisania przez Prezydenta RP ustawy o zdrowiu publicznym. Gdyby nie została podpisana i nie weszła w życie z dniem 1 stycznia 2016 roku byłoby to wielką stratą dla systemu ochrony zdrowia i pozostawało w sprzeczności z wieloma głosami dotyczącymi profilaktyki zdrowotnej zaprezentowanymi na posiedzeniu Narodowej Rady Rozwoju.