W Dniu Przedsiębiorcy, 21 czerwca, odbyło się posiedzenie Gospodarczego Gabinetu Cieni Business Centre Club. Ministrowie GGC BCC podsumowali działania rządu w II kwartale br. oraz przedstawili rekomendacje na drugie półrocze.
– Premier Beata Szydło może mieć powody do zadowolenia z wyników gospodarczych II kwartału br. 40-procentowy spadek inwestycji w końcu 2016 r. – w spółkach skarbu państwa i obniżenie tempa wzrostu gospodarczego do 2,7 proc. PKB, zostały zrekompensowane uwolnieniem inwestycji publicznych i samorządowych oraz blisko 4-procentowym wzrostem PKB. Ożywiła się giełda papierów wartościowych, notując w porównaniu z rokiem ubiegłym rekordowe obroty. Znacząco spadło bezrobocie. Rząd (Ministerstwo Finansów) odnotował również sukcesy w walce z szarą strefą, zyskując dla kasy państwa dodatkowe miliardy i poprawiając stan konkurencji na rynku przedsiębiorstw – podsumowuje Marek Goliszewski, przewodniczący Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC.
(…) Sukcesy społeczne rządu nie zawsze przekładają się na interes gospodarczy. Zmniejszające się bezrobocie powoduje deficyt rąk do pracy w firmach. Roszczenia płacowe tych, co zamierzają odejść, obciążają kosztami przedsiębiorstwa i ich wyniki finansowe. Brak fachowców zmusza niejednokrotnie do odrzucania kolejnych zamówień kontrahentów. Zjawisko może pogłębić się w związku z ustawą o obniżeniu wieku emerytalnego w IV kwartale tego roku. Zatrudnienie może zmniejszyć się w ciągu najbliższych 5 lat o około 1 mln osób. W rezultacie, wzrosną koszty pracy, obniży konkurencyjność polskich firm, zwiększy inflacja i deficyt sektora emerytalnego finansów publicznych. Wzrost gospodarczy może radykalnie hamować. To olbrzymie wyzwanie dla rządu, razem z bardzo kosztowną realizacją Programu 500+. Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzega Polskę, że żyje ponad stan. Bilionowy już dzisiaj dług publiczny także ma wydźwięk alarmistyczny – dodaje Marek Goliszewski.
Całe podsumowanie przewodniczącego Gabinetu Cieni BCC Marka Goliszewskiego – w załączeniu – s. 1-2
Raport dot. poszczególnych obszarów – w załączeniu:
Gospodarka – Janusz Steinhoff – s. 3-4
Finanse – Stanisław Gomułka – s. 5
Podatki – Irena Ożóg – s. 6
Rynek pracy i prawo pracy – Zbigniew Żurek – s. 7-8
Ubezpieczenia społeczne – Wojciech Nagel – s. 9-10
Przedsiębiorczość i innowacje – Bożena Lublińska-Kasprzak – s. 11-13
Prywatyzacja / spółki Skarbu Państwa – Grażyna Magdziak – s. 14-15
Ochrona zdrowia – Anna Janczewska-Radwan – s. 16-17
Prawo gospodarcze – Ryszard Kalisz – s. 18-19
System stanowienia prawa – Witold Michałek – s. 20
Środowisko naturalne – Ryszard Pazdan – s. 21-22
Współpraca nauka-biznes – Sławomir Olejnik – s. 23-24
Infrastruktura – Maciej Grelowski – s. 25-26
Spółdzielczość – Mieczysław Grodzki – s. 27-28
Przemysł obronny – Leon Komornicki – s. 29
Posiedzenie GGC z dnia 21 czerwca 2017 roku
Marek Goliszewski o Konstytucji Biznesu