Wiele osób zadaje mi dziś pytanie: Jaką postawę zajmuje teraz BCC, kogo i co popiera?
BCC zajmuje tę samą postawę, którą zajmował przez 25 lat: obrona przedsiębiorcy, promocja jego firmy, wsparcie rynkowej gospodarki narodowej.
To trzy ściśle związane ze sobą działania. W ciągu 25 lat zmieniali się prezydenci RP, rządy i parlamenty, od politycznego prawa do lewa i odwrotnie. My cały czas staliśmy na straży wartości, które budują sukces gospodarczy. Zawsze też podejmowaliśmy w imię tych wartości współpracę z kolejnymi, polskimi przecież, rządami. Zastrzegaliśmy jednak sobie prawo do konstruktywnej krytyki.
Dziś nie jest inaczej!
Popieramy te inicjatywy rządowe, które mają sens; alarmujemy przy błędnych posunięciach; spotykać się będziemy z przedstawicielami rządu, ale i opozycji; szukać lepszych rozwiązań. I kompromisów.
PiS zaproponowało nową filozofię funkcjonowania Państwa; rząd pani Beaty Szydło nowe rozwiązania gospodarcze. Wiele celów jest zasadnych, wiele zamiarów sprzecznych. Unosi się nad nimi pytanie: jak urzeczywistnić nowe wyzwania? Prościej: skąd brać na to pieniądze?
Będziemy na te pytania odpowiadać w Radzie Dialogu Społecznego, w której mamy poważne uprawnienia, a ministrowie obowiązek obecności, w Wojewódzkich Radach Dialogu Społecznego. Również w Narodowej Radzie Rozwoju, powołanej przez Prezydenta RP. W obu tych gremiach już przekazujemy opinię, że gromadzenie pieniędzy przez budżet Państwa podnoszeniem podatków i liczby kontroli jest krótkowzroczne; że trzeba postawić na przedsiębiorcę, który uruchamia inwestycje, miejsca pracy i generuje podatki.
Mamy wiele propozycji: niższy od 3% deficyt budżetowy, zmniejszenie biurokracji, naprawa wymiaru sprawiedliwości, domniemanie niewinności przedsiębiorcy, uproszczenie systemu podatkowego, ograniczenie szarej strefy, proeuropejskość. To pryncypia.
Szczególną uwagę poświęcimy w tym roku i w latach następnych ochronie prawnej, medialnej i osobistej przedsiębiorcy, jego rodziny i współpracowników. Nikt nie może być osamotniony. Pracują dla nas wyspecjalizowane kancelarie i agencje. Zdecydowanie będziemy reagować w przypadkach bardzo konkretnie opisanych w Polisie Bezpieczeństwa każdego członka BCC. Tak postępowaliśmy w przeszłości, ratując wielu przedsiębiorców przed kłopotami ze strony służb państwowych czy nieuczciwych kontrahentów. Aby głos BCC był donioślejszy, musimy się trzymać razem, częściej spotykać w Lożach, wyrażać swoje zdanie, popierać w sprawach słusznych.
Musi też być nas więcej. Łatwo złamać pojedynczą gałąź, wiązkę zespolonych gałęzi bardzo trudno. Z pozycji silnej Grupy łatwiej rozwijać dialog z otoczeniem firmy, z innymi środowiskami, eliminować i rozwiązywać problemy.
Rozwijamy dziś dialog z prezydentem, parlamentem i rządem, by znaleźć właściwe rozwiązania dla trzech wartości opisanych powyżej. Mam nadzieję, że będzie kontynuowany.